Zencefilli Limonlu Soğuk Çay

 

Öyle mucize lezzetler var ki hayatın içinde, doğru reçeteyi uyguladığınızda size hem keyif hem de sağlık veriyor. İşte onlardan birisi. Söylemekten, anlatmak bıkmadığım Zencefilli Limonlu çay. Sanmayın ki o sadece kış aylarının dostu, pekala yaz için de harika bir alternatif olabilir!

Zencefil başlı başına faydaları saymakla bitmeyen bir mucize. Fakat yine de hatırlatmak istiyorum; Zencefilin başlıca faydalarını doktorlar ve bitki uzmanları şu şekilde sıralıyor;

  • Çay olarak tüketilen zencefil bağırsak sendromunu tedavi edici özellik gösterir.

  • Zencefil çayının yorgunluğu giderici ve vücuttaki yağ oranını düzenleyici etkisi vardır.

  • Düzenli olarak içilen zencefil çayı sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur.

  • Genetik alzheimer hastalığı dahil zencefil çayının alzheimer oluşumunu engellemede önemli bir rolü olduğu kanıtlanmıştır.

  • Sinir hücrelerini yenileyerek sinir hastalıklarının oluşumuna karşı korur.

  • İçerisinde bulunan vitamin ve besin maddeleri bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar. Bu şekilde hastalıklara karşı direncimiz artar.

  • Kanserli hücreleri yok ederek kansere karşı koruma sağlar.

  • Hazımsızlık sorununa ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı zencefil çayının etkisi büyüktür. 

Birazdan vereceğim tarifte zencefil ile arkadaşlık yapacak limon ve bal’da oldukça faydalı besinler elbette. Hem c vitamini yönünden zengin, hem de bağışıklık sisteminiz için ilaç gibi gelecek bu tarifi denemeyen pişman olur derim ben:) Hazırlaması oldukça basit;

Malzemeler:

Taze (eğer bulamazsanız toz) zencefil

Limon

isteğinize göre doğal şeker/stevia/bal

bal-zencefil-limon

Kaç kişilik hazırlamak isterseniz tarifi ona göre uyarlayabilirsiniz.

Bir tencere suyu kaynamaya bırakın.

Kaynadıktan sonra içine kabuklarını soyup, halka halka kestiğiniz zencefilleri koyun, (biliyorsunuz zencefil tat olarak yoğundur. Karışımınızın acı olmaması için yoğunluğuna dikkat etmelisiniz)

Kimisi bu tarifte limon ve zencefili rendeleyerek ekliyor. Tercih sizin eğer ”ben miktar ayarlamakta ustayım” derseniz öyle de yapabilirsiniz.

1 fincan zencefil çayı için 15-20 gr. zencefil yeterlidir.

Karışım için ise toplam 10 dakika’ya ihtiyacınız olacak. İlk 5 dakika kaynadıktan sonra ocaktan aldığınız sıcak suyun içine zencefilleri koyun ve bekleyin, ikinci beş dakika da ise yine iyice yıkayıp kabuklarıyla dilimlediğiniz limonları ekleyin. Kabuklar az da olsa bir acılık verebilir. Bu yüzden yine ölçüyü yükseltmemeye gayret edin.

5 dakika sonunda (toplamda 10 dakika) bal ekleyerek karıştırın ve süzün. (ya da dilediğiniz tatlandırıcıyı)

Elde ettiğiniz karışımı şişeleyerek buzdolabında soğutun.

Ben bu karışımı özellikle soda ile birleştirmeyi çok seviyorum. Hem serinletici hem de çok hafif bir tat oluyor. Servis ederken içine buz küpleri, 1 dilim taze limon ve taze nane eklemeyi unutmayın!

  • Ya da demlerken zencefil ve limonlu karışımınıza siyah poşet çay da ekleyebilirsiniz.

Özellikle bergamut aromalı çaylar bu tarife çok yakışıyor. yoğunluğu iyi ayarlamak için poşet çay kullanabilirsiniz. Fakat çayın demini vermesi için, karışım sıcakken zencefil ile birlikte suya eklemeniz ve beklemeniz gerekiyor. Ya da önceden demleyip soğuttuğunuz demi de suya ekleyebilirsiniz.

Siyah çay ile zencefilin uyumu da bana kalırsa harika!

Tarifte her opsiyonu söylemeye çalıştım. Siz dilediğiniz gibi uyarlayabilirsiniz.

Sonuçları benimle de paylaşır mısınız?

Yaşasın sağlık veren, soğuk da içilebilen çaylar!