Te Cha; Çay Severleri Bekliyor!

Ankara’dan keşifsiz dönmek olur mu? İşte ”Te Cha”

Güncelleme: bu şubesi kapanmış. Fakat web sitelerinden online alışveriş yapabilirsiniz.

Ankara Oran’daki Panora Avm‘nin elektriği çok hoşuma gitti benim. Ferah, gezmesi kolay, arayabileceğiniz hemen hemen tüm global markalar da bir arada. Tabi tüm bunların yanında benim için keşif demek ”Te Cha” oldu. Vaktim de varken Aydın Bey’le uzun uzun sohbet ettik. İki ortaklı çaya tutkun bir marka Te Cha. ‘Nerede açalım?, nasıl yapalım?’ derlerken kendilerini Panora avm’de  buluvermişler.

Tam 41 çeşit çay var bu sevimli noktada(umarım sayıyı yanlış hatırlamıyorumdur) bu çayların içinde klasik harmanlardan, kendi yaptıkları karışımlara kadar da geniş bir yelpazeleri var. Sürekli de güncellenir durumda çay çeşitleri.

Aslına bakarsanız bu noktayı keşfedilesi kılan da her geldiğinizde yeni bir lezzeti deneyecek olma ihtimali çoğu kişi için. Çünkü bildiğim kadarıyla Ankara henüz butik çay evleri ile yakından tanışmış bir şehir değil hala.

Sunumları da oldukça özenli; seçtiğiniz çay;  satın aldığınız miktara göre ya yanında kurabiyesiyle fincanda ya da demlikle geliyor  masanıza. İşletme sahipleri de çayı çok sevdikleri için sürekli yeni bir tat arayışındalar. Dilerseniz seve seve de yardımcı oluyorlar. Aslında mini bir koku tepsisi yapma niyetleri varmış (harika olur aslında)ama hep bir engele takılmış, kalmış. Şimdilik kararsız olanlara bizzat kavanozlardan koklatarak, anlatarak satış yapıyorlar. Satış demişken özel yaptırdıkları cam ya da döküm demlikler, fincanlar ve çay aksesuarları da harika. Mesela matcha çayını yeni keşfettiyseniz hemen buradan aparatlarını da alabiliyorsunuz. Hele aralarında bir kupa var ki, bayıldım doğrusu. Bir daha gittiğimde ‘keşke alsaydım’ pişmanlığını yenden yaşamamak için alacağım:)

Çay çeşitlerine ek olarak günlük tatlılar ve el yapımı kurabiyeleri de var.

Size kalan; sadece bunca çeşit arasından seçim yapmak oluyor. Malum Ankara’nın soğuk havası meşhur. ”hem bünyem, canlandırsın, içimi ısıtsın, hem de akılda kalıcı bir lezzeti yudumlamak istiyorum” derseniz işte mekanın favorilerinden; Mood Booster.

Kafeinsiz bir karışım olduğunu baştan söyleyeyim. İçindeki bazı çaylar Almanya’dan ithal ediliyor, bazı bitkiler de burada ekleniyor. Zencefil, rezene, limon otu, nar tohumu, kabak çekirdeği, tarçın, deve dikeni, mine çiçeği ve mavi hibiskus‘dan oluşan içeriği ile oldukça farklı bir tercih. Bu bonus olarak kenarda dursun, dileyenler; gül tomurcuklarıyla açlandırılmış Oolong, kahve çekirdeği ile harmanlanmış Assam, portakal kabuğu ile aromalandırılmış yeşil çay da deneyebilir?

Seçeneğiniz oldukça bol. Te Cha’da koca bir fincan demleme Türk çayı içmek sterseniz 4.5 TL ödeyeceksiniz, diğer dünya çaylarının ise fincan fiyatları ortalama; 8.5 TL.  Demlik fiyatları ise; 14.50 TL civarında. Bir demlikten 2 fincan çay, hatta belki yarım fincan daha çıkıyor, iki kişi olduğunuzu düşünürsek daha avantajlı oluyorsunuz. Mutfak açık, tüm çaylar dökme halde kavanozlarda. Siparişinize göre taze olarak hazırlanıyor.

 

Alanınız da geniş, Butik çay evlerinde en sık yaşanan sorun olan; yer bulamama sorununu da yaşamıyorsunuz. Ben bu noktayı sevdim doğrusu. Eğer siz de farklı lezzetlerdeki çayları denemeye bayılıyor ama size hitap edecek bir nokta bulamamaktan yakınıyorsanız, Ankara’da ve Oran’a da yakın bir noktadaysanız keşfetmenizi öneririm.

Panora Avm adres; Oran, No:182, Kudüs Cd., Çankaya/Ankara

Te Cha telefon: 0 312 490 00 59  (saat 22:00’ye kadar açık )

Sosyal medya konusunda biraz zayıflar şimdilik. Hesapları açık ama aktif oldukları söylenemez. Mekan sahipleri en az kendileri kadar bu işe tutku duyan bir ekip aramış ama bulamamışlar henüz. Yakın zamanda bu işe de el atacaklarını söylediler:)

Yine de merak edenler için;

facebook.com/techateashop

twitter.com/techateashop