Ramazan boyunca hangi çayları içmeli?

Ramazan geldiğinde ne yaparsak yapalım çoğumuz iftar zamanında biraz abartmaktan alıkoyamayız kendimizi. Hal böyle olunca da özellikle akşam saatleri yoğun bir hazımsızlık yaşar, pişman oluruz. Gelin önerilerimi dikkate alın; 

Ramazan boyunca doğru çayları tüketerek rahat edin:)

1-Beyaz çay: Evinizde her daim bulundurabileceğiniz, kalori ve kafein oranı yok denecek kadar az, faydası ise çok olan bu çayı yatmaya yakın saatlerde 1 fincan tüketileebilir. Normalde pek baskın olmayan tadını, kuru meyveler ile harmanlayarak değiştirebilirsiniz.

2-Hibiskus: Biliyorsunuz hem sıcak, hem soğuk içilen bu çay susuzluğun can düşmanı:) eskiden kervanlarda sık sık tüketilirmiş bu yüzden. İster şerbet gibi yapıp soğuk, ister sıcak için ama hararetinizi almak için mutlaka kullanın.

3-Tarçın: vücudunuzdaki şeker dengesi ayarlıyor, sağlığınıza sağlık katıyor. Bu yüzden özellikle akşamları tatlıya en ihtiyaç duyduğunuz saatlerde çayınıza mutlaka eklemelisiniz. İsterseniz sadece tarçın çubuklarını da demleyebilirsiniz. Mis gibi kokan, kıpkırmızı ve doğal olarak tatlı bir çay elde etmiş olursunuz.

4- rezene: biliyorsunuz rezene ödem söktürücü ve gaz gidericidir. İftar sonrası şişkinliklerde size yardımcı olabilir. Dilerseniz içinde rezene de bulunan mate çayı da içebilirsiniz.

5-Gül: kokusu güzeli tadı güzel bu çayı hem siyah hem yeşil çay ile harmanlayabilirsiniz. Osmanlı döneminde kalbi ve bedeni ferahlatması için kullanılan antiseptik özelliği de bulunan bu çayı da mutlaka sıraya koyunuz. Dilerseniz demleyip soğutup soğuk çay olarak da değerlendirebilirsiniz.

  • ek olarak uyku sorunu yaşayanlar; papatya çayının yanı sıra içinde pasiflora çiçeği olan bitki çaylarından yararlanabilir.

Siyah çay bizim olmazsa olmazlarımızdan, iftar üzerine içmemek olmaz fakat gece geç saatlere kadar içmemekte, onun yerine daha faydalı bitki ve meyve çayları tüketmekte fayda var:)