Granül (Kenya Çayı) Çayı Keşfedin!

Ülkemizde çayı ve çeşitliliğini önemseyen markaların oluşu beni nasıl mutlu ediyor bir bilseniz! Yeni lezzetlerle, yeni kültürlerle tanıştıkça çay ufkumuzu da genişletiyoruz. Beta Çay çıkardığı dünya çayları koleksiyonu ile harika bir iş yapmış tam da bu yüzden. Dünya çaylarını sınıflandırmış, başucumuza getirmiş. Bize de denemesi, içmesi, paylaşması düşmüş!

İşte karşınızda Granül Çay! Hep söylüyorum size, kahvenin yapıp da çayın yapamayacağı tek bir şey yok. Uzaktan gördüğünüzde instant kahve gibi duruyor değil mi? Esasında granül çay bir yaprak ya da ağaç cinsi ile değil doğrudan işleme tekniği ile alakalı bir oluşum. Bu tip çay kurutma işlemine CTC deniliyor. En sık kullanıldığı bölgeler de Hindistan, Sri Lanka ve Afrika diyebiliriz. Güneşin bol olduğu çay yapraklarının yapısının ülkemizden farklı olduğu bu topraklarda kullanılan CTC yöntemi sonucu çay bu şekilde nihayetlendiriliyor. Biliyorsunuz özellikle Hindistan’da çay süt ve baharatlarla birlikte sık tüketiliyor. Hem kullanım pratikliği hem de harmanlama kolaylığı sebebiyle bu şekilde kullanılması mantıklı (tabi üretim sadece bu sebeplerle yapılmıyor, bu da toplumdaki etkilerinden diyelim) Ayrıca bu tip çay için toplanan çay yapraklarının da Kenya’nın yüksek yamaçlarında yetişen bitkilerden olduğunu da unutmadan söyleyeyim.

Beta Tea, Dünya çayları koleksiyonuna CTC tipi ile üretilmiş granül çayı, Kenya çayı olarak serisine eklemiş. İçinde ek olarak aspir çiçeği ve portakal aroması var içinde.  Demleme ve hazırlama önerisi ise; ”1-2 çay kaşığı için 95-100 derece sıcaklıktaki 180 ml. su ile 3-5 dk. demleme” şeklinde. Portakal aroması bir nebze yumuşatsa bile bu çay daha çok kekremsi, sert, topraksı tatlardaki çay severlere hitap ediyor bana kalırsa. Bitter çikolata ve kuru meyvelerle güzel bir uyum sağladığını düşünüyorum. Kahve içmeyi sevenler için de güzel bir çay tercihi olabilir.

Tabi sevenler için Granül çayın güçlü aromasının süt ile de harika bir uyum yakalayacağını da söylemeliyim.

Merak edenler için markanın ilgili çayına ait satın alma sayfası şurası , dilerseniz aliexpress, alibaba gibi sitelerden de bu tip çayları sipariş ederek (tabi biraz beklemeye razı olacaksınız) deneyebilirsiniz.

Yaşasın Keşfetmek!