Dünyaya Mesaj Veren Çay Markası: Yogi Tea

Bir çay markası düşleyin; her fincan için size motive edici bir öğreti sunsun, hem ruhunuza, hem gününüze hem de damağınıza iyi gelsin. İşte tüm dünyada mesajları mutlu eden çay olarak ünlenen ”Yogi Tea”

Eğer onlara ‘bu yola nasıl çıktıklarını’sorarsanız; size Yogi Tea kökenlerinin; beden, zihin ve ruh arasındaki dengeye ilişkin 3.000 yıllık Hint Ayurvedik öğretilerinden geldiğini söyleyebilirler. Peki, nedir bu ayurveda?

Ayurveda, dengeli bir yaşamın anahtarı olarak beden, zihin ve ruha bütüncül bir yaklaşım öneren geleneksel bir Hint doktrini. Ayurveda, modern dünyamızda başarıyla uygulayabildiğimiz 3.000 yıllık pratik bilgileri içeren bir hazine belgesidir. diyor web siteleri.

1960’lı yıllarda yavaş yavaş dünyanın Hint yogası ve öğretilerini tam anlamıyla tanımaya başladığını, 1969 yılında Yogi Bhajan ile batı’ya tanıtıldığını ve çaylarının esas ve eşsiz karışımının da Bhajan’ın özgün tarifinden temel alındığını ekliyorlar. Nedir bu temel karışım? Tarçın, Kakule, Zencefil, Karanfil ve Karabiber.

İlk kez 1970 yılında satılmaya başlayan Yogi tea, bugün tam 44 farklı çay çeşidi ile hala dünyanın tanıdığı organik çay markalardan biri. Felsefeleri gereği markalarını ”iyi” olma çizgisinden hiç ayırmıyorlar. Çayları organik sertifikalarına ve dünyanın tanıdığı kalite belgelerine sahip, ayrıca markalarının fon sağladığı birçok yardım kuruluşu, dernek ve kampanya var.

Gelelim onları dünyada meşhur eden şeye; mesajlarına. Evet poşet çaylarının her biri farklı ve motive edici mesajlar içeriyor.

Kimi zaman umut veren, kimi zaman düşünmenizi sağlayan mesajlar bunlar. İthal edildikleri her ülkede o ülkenin diliyle okunabilen bu mesajlara sahip olmak oldukça keyif verici. Belki de bu mesajları günün çıkarımı olarak ele alabiliriz. Her bir fincan için biraz mola ve derine inme, sorgulama! ”Neden olmasın?” deme zamanı…

İşte markanın istediği de bu; bitkilerin ve ruhun gücünü birleştirmek!

Mesajlar böyle olunca. Dünya üzerinde bu minik çay uçlarını biriktirenler de var elbette. Haksız da değiller gibi:) Her biri ayrı ayrı fotoğraflamalık değil mi?

İnstagram hesaplarında da zaman zaman mesajlı çay poşetlerini paylaşıyorlar. Buradan inceleyebilirsiniz. Sanki sürpriz yumurta gibi bazı mesajlara bakıp ‘keşke bu bana çıksa’ dediğim oluyor:)

Çaylarına dönecek olursak; baharatlı, bitki karışımlı, sadece kadınlara özel ve chai lezzetinde ana başlıklı çayları var. Bu başlıkların altında da farklı kombinasyonlarda, fakat hepsi aynı mantıkla hazırlanmış çeşitleri var diyebiliriz. Bitki ve baharatlardan beslenen güçlü çaylar.

Aralarından ilk önerim; resimlerde de gördüğünüz Sweet Chili. Aynı zamanda bu karışım ödüllü. İçinde Meksika biberi de olduğu için de boğazı ısıtıyor ve yakıyor. Grip için birebir! Bu çay için web sitelerine şu notu düşmüşler;

Meksika geleneğinden esinlenen bu sıcak çikolata tadı iç çocuğu yatıştırır. Taze nane tatlılığı gevşemenize yardımcı olur. Bir biber tonu zihni keskinleştirir. Her zaman zevk için ilginç, ferahlatıcı bir çay. Bu çayın özü: ‘Yenile ve tatmin et.’

Çok güçlü bir aroması var, dilerseniz sütle de karıştırıp içebilirsiniz, hem biraz tadını yumuşatmış olursunuz. Baharatlı tatlardan hoşlanıyorsanız, bu çayı da çok seveceğinize eminim. Bu arada harika bir web siteleri olduğunu söylemeliyim. Her çayın içindekiler detaylı şekilde yazıyor, o çay hakkında notlar ve nasıl kullanılacağına dair bilgiler var. Sanki eczaneden vitamin alıyor gibi tek tek incelemek gerekli. Aslına bakarsanız en az vitaminler kadar faydalı bu organik bitkiler. İçlerinden birisi mutlaka size iyi gelecektir. Aynı zamanda her çay ile birlikte farklı bir yoga pozisyonunu ve felsefesini de anlatıyorlar. Şuradan web sitelerini hemen inceleyebilirsiniz. Farklı lezzetlerini de denemek niyetindeyim. denedikçe bu yazımı güncelleyeceğim.

İşlerini sevdikleri ve ortaya özenli bir proje çıkardıkları sanırım aşikar. Bu çayla ve bu düşünce yapısı ile tanıştığım için şanslı olduğumu düşünüyorum. Almanya, Fransa, İngiltere, Polonya, Portekiz, Belçika ve Hollanda’da şubeleri var. Fakat farklı ülkelere de ithal ediliyor. Mesela ben Atina’da bir organik markette buldum onları. Eğer rastlarsanız sizlerinde tanışmasını şiddetle tavsiye ederim.

Yaşasın ruhu olan çaylar, bitkiler, baharatlar!