Yavşan Otu Çayını Bilir misiniz?

Esasında bitki dünyası başlı başına kocamaan bir gezegen. İçinde kaybolmak an meselesi. Bu yüzden çok derinlerine inmeden gözüme çarpan, hayatıma giren o bitkileri sizinle paylaşmak istiyorum. Tarsus ziyaretimde yaşlı teyze ve amcaların bahçelerinden toplayıp bu bitkiyi sattıklarını görünce dayanamadım sordum ve aldım eve getirdim. Aranızda daha önce Yavşan çayı içmiş olan var mı?

Bu bitki;  Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın killi, kireçli topraklarında ve güneşli yerlerde, ormanların seyrek yerlerinde veya orman kenarlarında, yol kenarları, çimenlikler ve meralarda yetişip duruyor yıllardır. Mayıs’tan Eylül’e kadar toplanarak temizleniyor ve kurutulduktan sonra saklanıyor ve kullanılıyor. İlginç bir şekilde taze hali kokusuz, kuruduktan sonra koku veren bir bitki bu. Ona yavşan haricinde ”Avrupa çayı” ya da veronica da deniyor. Çok havalı değil mi? Güzel mavi çiçekleri ile hak ediyor doğrusu.

yavşanotu

Eğer kurusunu bulursanız; yapacağınız kişi sayısına göre kişi başı bir çay kaşığı kadar kaynamış suya (85 derece) atıp, 4 dakika bekleyip, süzerek içebilir ya da bal ile tatlandırabilirsiniz. Açıkçası ben etkilerini deneyerek henüz gözlemlemedim ama araştıdığım kaynaklar, baş ağrılarına iyi geldiğini, bedeni rahatlattığını, boğaz iltihaplarını da tedavi ettiğini söylüyor. Hatta bazı kaynaklarda banyo suyuna ilave edilerek yara ve kaşıntıları tedavisi için kullanılacağını da yazıyor.

Bitki dolabına bir tutam koymakta fayda var doğrusu:)

Yaşasın doğanın mucizevi bitki çayları!

not: bitkilerin kullanımında hastalığınız ve kullandığınız doz önemlidir. Bu yüzden doktora danışmadan düzenli şekilde kullanılmaması gerekir.