Wu Yi Yan ile Tanışın

Umarım bu yazı, sizin için yeni bir keşfin başlangıcı olur. İşte karşınızda tutkuyla sizi çağıran o aralık kapı. Bir kere aralarsanız sizi derinliklerine çağırmaya devam edecektir. Çay dünyası tam anlamıyla böyledir:) İşte karşınızda ”Wu Yi Yan”

Wu Yi Yan çayı hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum size. Umarım size de büyüleyici gelir. Bu çay; Wu Long (Bir tür Oolong) çayının, üç alt kategorisinden biridir.Çayın ismi; Çin’deki önemli bir bölge olan kuzey Fujian’daki zirveleri temsil ediyor diyebiliriz.

Çay, koyu bir renge ve yoğun bir aromaya sahiptir. Bu aromayı yakalaması için de yoğun şekilde kavrulur. Çiçeksi notalardaki tadı da bu çayın en belirgin özelliklerinden birisidir. Yine bu çayın şu an için Çin’deki en yüksek fiyatlı çaylardan olduğunu da hemen araya sıkıştırmalıyım. Çünkü özel bir bölgede ve hala limitlere sağdık kalarak, önem verilerek üretiliyor.

Bu çayın oldukça uzun bir geçmişi olduğunu söyleyebiliriz. Öyle uzun bir geçmiş ki, Tang hanedanlığına kadar.
(Tang Hanedanlığı, Sui Hanedanlığıı’nın ardından Çin’de hüküm sürmüş hanedandır. Başlangıç: 618)

Çin’de daha önce yani Ming hanedanlığı döneminde bölgede yeşil çay üretim ve tüketimi daha yaygın ve gelişmiş, fakat çay üretimindeki bazı kısıtlamaların kaldırılması şimdi içtiğimiz, bahsettiğimiz işte bu tip çayların önünü açmış. Üreticiler daha çok türetmiş, daha çok keşfetmiş diyebiliriz.

Biz yeniden Wu Yin Yan‘a dönelim. Evet, bu çayın ağızda bıraktığı o eşsiz kavruk, çiçeksi, odunsu alt notalı tadın sırrı nedir? Cevap: Nemli bölge.

En nemli faktör; yetiştiği bölge. Danxia landform isimli kayalık alan. Çok sayıda fotoğrafçının da objektifine adeta rüya gördüren bu alanda yetişiyor bu çay. İlginizi çekti mi?

Türkiye’de bu çayı belki bu işle özel olarak ilgilenen butik çay evlerinde deneyebilirsiniz. Fakat kesin bilgi: özellikle Uzak Doğu çaylarıyla yakından ilgilenen Asia Chai Art’da bu çayı deneme şansınız var.

Merak edenler şuradan.

Oolong tipi bir çay olması sebebiyle metabolizmanızı hızlandıracak, size tazelik verecek ve enerjinizi yükseltecek de diyebiliriz rahatlıkla.

Oolong çayı demlenirken;  85°C – 90°C sıcaklık kullanılmalı, yaklaşık 250 ml suya 1-2 çay kaşığı koyularak 3-5 dakika arası demlenmesi önerilir.
(aynı çay birkaç defa demlenebilir) yani demleyip, kenara ayırdığınız, sonra kuruttuğunuz çayı yeniden kullanabilirsiniz.

Wu Yi Yan çayı, güçlü bir kültür, lezzet ve geçmişe sahip anlayacağınız. Duyarsanız, deneme şansı yakalarsanız, es geçmeyiniz:)