Vincent Youmans ve Efsane Bestesi: Tea For Two

Vincent Youmans, 1898 yılında New York’da doğmuş, ölüm tarihi olan 1946’ya kadar bir çok efsaneleşmiş besteye imza atmış. İşte onların arasında benim için en önemlisi ve bu yazımızın konusu ”Tea For Two”

Özellikle Broadway müzikallerine yaptığı efsane dokunuşlarla ünlenen Youmans, film müzikleri konusunda da bir dahiydi diyebiliriz. aslen bir film müziği olarak bestelenmiş olan ”tea for two” bugün bile güncelliğini koruyor. Bestenin üzerinden geçen zaman içerisinde bir sürü kişi tarafından yeniden yorumlanmış, bestelenmiş. Söz konusu içinde çay olan bir beste ise, elbette ağıma takılır, benden de kaçmaz. Bugüne kadar çok kez ardı ardına dinlediğim bu besteyi ve yorumlarını bu kez sizlerle paylaşmak istedim.

İşte o düzenlemeler ve seslendirmeler arasından çok sevdiğim üç tanesi;

1-) Dmitri Shostakovich;

20.yüzyılın en önemli bestecilerinden biri olan Shostakovich, 1905-1975 yılları arasında yaşamış. Dönemin dahi bestecilerinden birisi. Tea for two ile büyük ve önemli bir konserinden sadece 45 dakika önce tanışıyor ve sadece 1 kere baştan sona dinliyor, ünlü orkestra şefi Nikolai Malko ile bunun üzerine 100 ruble parasına iddiaya bile giriyorlar, fakat dahi besteci çok kısa sürede şarkıyı içselleştiriyor ve sahneye koyabiliyor. İnanılmaz değil mi?

İşte hemen dinleyebilirsiniz;

2-) Tea For Two, başta da söylediğim gibi ilk kez 1950 yılında yayınlanan bir film ile hafızalarımızda yer buluyor. O zaman besteyi bir kere de Doris Day yorumuyla klasikleşmiş şekli ile dinleyelim.

3-) ”aah ah bizim zamanımızın ne güzel sesiydi” diyerek bahseder annem Frank Sinatra’dan. Kadife sesi ve doğal karizması ile bir kere de ondan dinlemek gerekir bu besteyi…

Gözlerinizi kapatın ve müziğin sizi istediğiniz yere götürmesine izin verin:)

Frank Sinatra ve bir fincan çay bunu rahatlıkla yapabilir!

Tea For Two bu güne kadar sayısız kez yorumlanmış, ünlü isimler tarafından okunmuş, ünlü orkestralar tarafından konserlerde çalınmış. Siz araştırmaya devam ederseniz daha farklı ve etkileyici yorumları bulabilirsiniz mutlaka. Tabi, umarım benim seçtiklerimi de beğenmişsinizdir 🙂

Yaşasın ölümsüz besteler!

Yaşasın Çay!