Çayın Ruhu ile beslenen obje ”Tea Pet”

Çay dediğiniz şey öyle sihirli bir kapının anahtarı ki, her gün ayrı bir dünyaya açılıyor. Belki de bu yüzden Uzakdoğu’da çoğu insan için çay bir araç değil bir amaç. Gerçekleştirilen çay seremonileri ile hem ruhsal bir arınma hem de bir inanışı canlandırma gerçekleştiriliyor. İşte birazdan anlatacağım bu çay figürleri de hem seremoninin hem de bir inanışın olmazsa olmazlarından…

 

çayseramonisi

Onlara ”Tea Pet” deniliyor. Özellikle Çin çay seremonilerinde geleneksel çay tepsisinin üzerinde mutlaka birkaç tanesini görüyoruz. Bu figürler oldukça çeşitli. Tavşan, ejderha, balık ya da kaplumbağa… Mermer, kil ya da cam ile hazırlanabiliyor. El yapımı olanları, renk değiştirenleri ve çay püskürtenleri ise oldukça pahallı. Peki nedir bu çay figürleri?

Onlar ruh ile beslenen maskotlar! yani çayın ruhuyla…

çaymaskotu

Evet, inanç böyle. Çayın ruhu ile bu soğuk maskotları ruh ile dolu birer şans objesine dönüştürmek! O gün çayınızı hangi ruh ile servis ediyorsanız, biraz fırça ile maskotunuza da tattırıyorsunuz.

çayseremonisiOrtaya yayılan güzel kokular da cabası… Türkiye’de bulunmuyor ne yazık ki, fakat internet üzerinden yabancı sitelerde bulabilirsiniz. Örnek olarak şuradan inceleyebilirsiniz.

Güzel çay ve iyi şans hep sizinle olsun…