Tazekuru.com’dan Sarılım Meyve Çayını Denedim!

Yaşasın gerçek meyvelerle, bitkilerle hazırlanan karışımlar, çaylar! Bu kez son söyleyeceğimi başta söyledim. Yeni keşfim; Taze kuru markasından Sarılım bitki çayı…

tazekuru.com‘u ”ay artık katkılı şeyleri çıkartalım hayatımızdan” dedikten sonra keşfettim. Kuru meyvelerin bin bir çeşidini bulabileceğiniz site, işlerini de oldukça ciddiye alıyorlar bana kalırsa. Hem sosyal medya iletişimleri hem de konuya hakimiyetleri bence gayet iyi. Biliyorsunuz kuru meyvelerle yapılan çay karışımları oldukça popüler, e her şeyin trendi var da çayın olmaz mı? Bu da trendi işte çayın:) Kendi damak zevkinize göre bu şekilde seçeceğiniz kuru meyvelerle dilediğiniz çayı karıştırıp, yeni bir karışım elde edebilirsiniz tabi, ben de bunun üzerine biraz çalışıyorum bu sıra. Neyse bu konuyu şimdilik bir kenara bırakıp, ”bakıın biz yaptık” dedikleri karışım çayı anlatmak istiyorum size.

Sarı’lım ve Kırmızı’lım olmak üzere iki çeşit karışım meyve/bitki çayları var. Ben öncelikle denediğim Sarı’dan başlıyorum: 150gr.’lık kutuda satılan çayın içinde hiç bir katkı yok. Süper detay!

İçinde kurutulmuş portakal, limon, karpuz, karanfil ve papatya var. Zaten kutuyu açtığınızda tüm taneleri görebiliyorsunuz. Sizi bilmem ama bu benim tam da istediğim şey. Aroma değil gerçek meyveleri ve bitkileri tatmak istiyorum ben.

Çayın raf ömrü de 18 ay bu arada. Kendi anlatımlarıyla; Quruçay; mevsiminde yaş meyveleri topluyor,özenle seçip, yıkıyor ve patenti kendilerine ait olan kapalı sistemlerinde kurutup paketliyorlar. Kapalı sistemde kurutulan meyvelerinde bu yüzden; aflaktosin, toz ve küf bulunmuyor. Yaşasın göğsünü gere gere %100 doğal yazabilen markalar değil mi?

İçinde bana en ilginç gelen tane karpuz oldu, fakat denediğimde beni şaşırtan bir tat aldım. Çay genel olarak büyük taneli olduğu için mini çay topları için pek uygun değil, press ile yapmanız gerekiyor. Ya da minik cam demlikler kullanabilirsiniz. 3 dakika ideal bir süre, daha yoğun bir tat almak için bunu 5 dakikaya çıkarabilirsiniz. Çay, baskın ve yoğun bir tat içermiyor, yumuşacık bir içimi var. Boğazınız ağrıdığında, eve gelip yorgunluk atmak istediğinizde hem rahatlatıcı hem de keyifli bir seçenek olabilir. Formuna dikkat edenler de emzirenler de rahatlıkla kullanabilir. Hatta içindekilerin olumlu etkilerinin de sütünüze geçmesi oldukça iyi olacak.

İçine bal koydum ben, tadını çok daha yumuşattı. Papatya’nın yatıştırıcı etkisi de sayarak söylüyorum ki; sonrasında da beni hiç rahatsız etmedi. İnanın o kadar çok çay deniyorum ki, tıpkı parfüm gibi bazı çaylar. Kokusunu denemek için bir fıs sıkıyor, bir yudum alıyorsunuz ve sonra gün boyu o koku sizinle dolaşıyor. Yani o tat damağınıza yapışıyor. Sevdiyseniz sorun yok, ama ya doğru bir seçim olmadığını düşündüyseniz? Eyvah 🙂

Bi de bu çay bana kalırsa tam annelik bir çay:) Neden derseniz, benim annem gibi bir çoğu anne de çocuklarının bu antin kuntin tatlara olan düşkünlüğünden şikayetçi. Fakat bu çayı annem de mutlulukla deneyebilir, içebilir. Hiç de yüzünü gözünü buruşturup ”ay yine ne deneyeceksin? Ben istemem, bana normal çay yap” demez:) Yani alıp annenize de hediye edebilirsiniz bakın:)

Dilerseniz şuradaki linkten satın alabilirsiniz. Kutu fiyatı 16.90TL. Aslında butik çay satan noktalarda 50 gr.lık kutulara da bu fiyatı verdiğimizi düşünürsek, bize güvenilir bir doğallık sunan bu markaya da verebiliriz diye düşünüyorum. En yakın zamanda Kırmızı versiyonu da deneyeceğim bu yüzden.

Kuru meyvelerle aşk yaşayanlara da selam olsun buradan!

İnstagram adreslerini şuraya bırakıyorum; instagram.com/tazekuru