İngilizler, Çayı Sütle İçmeyi Nasıl Keşfetti?

İngilizlerin dünyaca meşhur olan ”çayı sütle içme gelenekleri” acaba nasıl başlamış?

Dünyaca ünlü bir İngiliz gurme, çayın en asil, en muhteşem halini bulmak için yıllaar yıllar süren araştırmalarının sonunda…. demeyi isterdim, belki aklımızdaki ”İngiliz çay saati” görseline çok daha iyi bir başlık olurdu ama işler hiç de öyle değil:)

BBC’de yayınlanan bir belgesele göre ve tabi çay üzerine yazılmış derleme kitaplarda da aynı bilgiye çok defa rastladım;  17. ve 18. yüzyıllarda İngilizler çayı ve çay fincanlarınıı Çin’den getirtiyorlardı. Zaten bu tip fincan ve çayları en soylu ailelerin sık tükettiğini, kalan grubun ise çok sonra taze çay ile tanıştığını, o zamana kadar evlerinde çalıştıkları soyluların, demleyip, kuruttukları çayı ikinci kez demleyerek içtiklerini yine eski kaynaklardan biliyoruz. Hatta evlerde anahtarlarının kimsede olmadığı çay dolapları yapıldığını da. İşte böyle zor bulunan bir içecekti çay ve bir o kadar kıymetliydi çay fincanı.

Fakat içine aniden dökülen kaynar su ile çok kolay çatlayabiliyordu bu fincanlar. Bu ince fincanları hemen kaybetmek istemeyen soylular, çayın ısı derecesini yumuşatmak için böyle bir yöntem bulmuşlar. Zaten o döneme kadar çaya en alternatif içecek süttü. Tadı da güzel olunca bu alışkanlık kısa süre içinde yayılmış. E soylular böyle içince diğer halk da hızlıca bunu taklit etmeye başlamış.

 

Bir diğer rivayet ise, sütün çaydaki teini ve çayın asiditesini azalttığı için çaya süt katıldığı, bir diğer söylenti ise aslında bunun soylulardan değil, daha alt tabakada yaşayan halktan çıktığı yönünde. Az bulunan bir içecek olduğu için sütle katık yapıp, bu nadir içeceği çoğaltıp, daha sık tükettiklerini de yazıyorlar. Size hangisi daha mantıklı geldi?

Bu arada İlk defa 1680’de çaya süt katıldığını da hemen bilgi olarak vereyim. Ben sütü pek sevmediğim için çok tercih etmiyorum. Fakat özellikle güçlü siyah çaylara, rooibos cinsi çaylara ve baharatlı çaylara oldukça yakıştığını da söyleyebilirim. Bu arada yıllar yıllar sonra bu çay aşkıyla İngilizler kendi porselenlerini üretip, bunu da dünyaca ünlü yapmayı başarmışlar. Nasıl üzüldülerse o yıllarda demek 🙂

Yaşasın yüzyıllar süren gelenekler!