papatyaprenses.com’dan ”Çilekli Soğuk Hibiskus Çayı”

papatyaprenses.com'dan ''Çilekli Soğuk Hibiskus Çayı''

Kendine has tarzı, renkli sunumları ve uygulaması keyifli tarifleri ile takip listenize yazmanız gereken isimlerden papatya prenses! İsmi gibi naif ve zevkli olan blog yazarı arkadaşım harika bir  çilekli soğuk hibiskus çayı hazırlamış! Fazla söze ne hâcet? İşte malzemeleri, işte tarifi…Hibiskus özellikle Arap kökenli medeniyetler arasında oldukça popüler. Harareti dindirmesi ve susama hissini yavaşlatması sebebi ile yüzyıllardır kervanlarda içilmekte, şifa niyetine içindeki c vitamini her kış kaynatılarak kullanılmakta. İsterseniz şuradan Hibiskus yazımı da okuyabilirsiniz.

Yeni tarifler ve yeni karışımlar yaparak hayatımızı sağlıklı ve çaylı şekilde renklendirebiliriz. Bana kalırsa bu tarif hemen yapılmalık,her yaz çıkacak üzere saklanmalık:)

sogukcay

Malzemeler:

3 tepeleme yemek kaşığı hibisküs 1.5 su bardağı ufak boy çilek 1 su bardağı toz şeker veya bal 1/2 kabuk tarçın 1 tane limon 2 litre su

Yapılışı: Tencereye veya çaydanlığına hibisküs, çilek ve 1 litre su alıp kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra kabuk tarçını da atın ve 2-3 dakika kaynatmaya devam edin. Ocağın altını kapayın ve bal veya toz şeker hangisini kullanacaksanız ilave edip, eriyene kadar karıştırın. Çay ılındıktan sonra süzün. Süzdüğünüz çayı bir sürahiye alın, içine 1 limonu dilimleyerek atın ve kalan 1 litre suyu ilave edin. Buzdolabında soğuttuktan sonra bol buzla servis yapın.

Papatya Prenses Der ki; Ben hem buz, hem de dondurucudaki donmuş çileklerden ilave ettim. Donmuş çileğiniz yoksa çilekleri buzluğa atıp, çayınız soğuyana kadar dondurabilirsiniz.

Afiyetler o’la!

Share

Yorumlar

  1. Sana konuk olmak ta, seninle çay mekanları keşfedip sohbet etmek de çok güzeldi. 🙂

    Çayıma ilham olduğun için de ayrıca tekrar teşekkür ederim.. <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail Adresine Daha Fazla Çay İster misin?