Sırbistan’da Çay Nerede İçilir? ”Kuca Caja Keşfi”

Sırbistan'da Çay Nerede İçilir? ''Kuca Caja Keşfi''

Hazır havalar da ısınmışken yeni yerler keşfetmenin, yeni tatları aramanın tam vakti. Eğer yolunuz Sırbistan ve başkenti olan Belgrad’a düşerse, size harika bir önerim var; gitmişken Sırbistan’ın en eski çay evini keşfetmeye ne dersiniz?

11 senedir açık Kuca Caja. Son dönemde yeni bir çay evi daha açılmış fakat ne kuca caja yetkilileri ne de halk bunu pek önemsemiyor. Güvendikleri çay evine gitmeye devam ediyorlar şimdilik. Cafeler, butik otellerin çoğu, pastaneler bile Kuca Caja çaylarını kullanıyor çünkü.

Burası ufacık sevimli bir dükkan. Daha yeni yer değiştirmişler yerini. Biraz daha entel, daha arayarak bulunası bir köşeyi tercih etmişler artık. Gitmişken bende çene durur mu? Aklıma ne geliyorsa sordum:) Çay konusunda ülke elbette bizim olduğumuz kadar tutkulu değil. Daha çok kahve alışkanlıkları gelişmiş. Fakat yine de soğuk çaylar, meyve ve bitki çayları satılmaya devam ediyor. Fiyatlar diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun, fakat yine de çok ucuz olduğunu söyleyemem. Belgrad’da yemek menülerine çay da eklenmiş fakat aldanıp istediğinizde nane çayı geldiğini görüyorsunuz. (Onlar nana diyor)  Bunun özel bir nedeni yokmuş, hatta Almanya’dan ithal ediliyormuş nane.

sırbistançaykültürü Sadece hazmı kolaylaştırsın, zindelik ve ferahlık verilsin diye böyle bir alışkanlık gelişmiş. Kuca Caja’ya gittiğinizde isterseniz büyük metal kutular içerisinde duran çayları koklayıp seçebilir ve hemen içebilir, isterseniz de gram ile satın alabilirsiniz. Ben merak ettiğim tüm çayları denedim, sonrasında satın aldım:)  Yerel para birimi olan Sırp Dinarı ile ödeme yapıyorsunuz. Türk parası ile 4TL’ye karşılık gelecek bir paraya da harika el yapımı soğuk çayları deneyebilirsiniz. Bizimle ilgilenen şirin hanımefendiye favorilerini sordum. Daha önce denemediğim ve Türkiye’de de hemen bulamayacağımı düşündüğüm şeyler olmasına gayret ettim. Sonrasında da denemeye başladım. İşte benim 2 favori çayım;  Dablin krem ve Alibaba 

belgradçayevi

-a aa adı neden alibaba? diye de sordum tabi, fakat ne yazık ki onlar da bilmiyorlar:)

Dablin krem siyah çay yaprakları ile kahve çekirdeklerinin, yasemin çiçeğinin ve krema’nın birleşimi. Çok cezbedici bir kokusu var. ”Ne çaydan ne kahveden vazgeçerim” diyenler için ideal.

Alibaba ise parfüm niyetine çantanızda taşıyabileceğiniz bir çay. İçinde hibiskus, kırmızı meyveler, yeşil çay, yasemin ve kuru meyveler var. Mis gibi kokuyor ve hem sıcak hem soğuk içilebiliyor.

Dilerseniz özel olarak hazırlanmış hediye kutuları da mevcut. Bunun fiyatı da 26-27TL civarında. Güzel bir hediye alternatifi bana kalırsa:)

kucacaja

 

Merak edenler şuradan çay çeşitlerini inceleyebilir.

İşte bu da facebook sayfaları:) Aranızda kiril alfabesini bilen var mı? 🙂

  • Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Çay Aşkı‘ndan da selam götürün olur mu?
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail Adresine Daha Fazla Çay İster misin?