Silver Needle ve Alemet-i Farikası!

Sağlık konularında toplum olarak oldukça hassas olduğumuz kesin. Ne faydalı ise alır, ne için kötü konuşuluyorsa hemen bırakırız. Bir dönem yeşil çay o kadar çok konuşulmuştu ki, siyah çayın tahtını sallayabileceğini bile düşünmüştük, sonrasında beyaz  çay hakkında konuşmaya başladık. Peki nedir bu beyaz çayın  alemet-i farikası? 

Beyaz çay, yaprakları tam açmadan, çoğunluğu tomurcuk iken toplanır. Tomurcuklar tüylü, sanki beyaz saçı andırır bir görünüştedir. Yapraklarındaki beyaz tüyler ise kalitesinin göstergesidir. Bazıları gümüşi bazıları ise altuni renktedir. Gümüş ve altın iğnelere benzerler. İsmi de buradan geliyor işte. Çok dikkatli ve  elle hasat edilirler. (işte önemli olan kısımlardan biri) beyaz çay üretim aşamasında çok az işlem görür ve hiç oksidize (çay yapraklarının oksijenle teması sonucu yanması) olmaz. fotoğraf (1)

Orijinal beyaz çay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneydoğu sahilinde bir eyalet olan Fujian bölgesine has bir çaydır. Neredeyse tüm dünyanın beyaz çay ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu da Çin sağlıyor bu arada. Artık ülkemizde de aynı hassasiyetle toplanıp, kurutularak üretilmeye başlandı beyaz çay. Bakalım talep nasıl olacak?
Beyaz çay, bütün çay çeşitleri içerisinde kafein oranı en düşük, antioksidan oranı ise en yüksek olanıdır. Antioksidanların vücutta hücre yenileyici özelliği var. Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı kullanılması da bu yüzden.  Güzellikten tutun da, el yapımı ilaçlara kadar bir çok farklı alanda kullanılan bu çay tam bir sağlık deposu. özellikle kanser hastalığında oldukça fazla kullanılıyor. Beyaz çay’da kendi içinde bazı çeşitlere ayrılıyor. Tat olarak büyük farkları olmasa bile, toplanma sırasında ayrışan bir kaç nokta var. 

fotoğraf (2)

Beyaz çay adı altında farklı çayların harmanlarıyla yapılan bir çok çay satılıyor. Üstelik fiyatları da oldukça yüksek. Bu yüzden menşei ve özellikleri, aldığınız noktanın güvenilirliği çok önemli. Tadı oldukça yumuşak. Bu yüzden farklı meyve ve baharatlarla harika bir uyum sağlıyor.

Alına bakarsanız siyah çay ile aynı bitki oluşunu kavramak oldukça güç değil mi?

Yaşasın sağlıklı yumuşacık içimli çaylar!