Shangri-La Bosphorus ile 101 Çeşit Çay

Kulağınıza tüm asaleti ile fısıldayan arp sesi, gümüş maşalarla servis edilen dünya mutfağının en incelikli tatlıları ve tam 101 çeşit çaydan oluşan o menü! Türkiye’nin en lüks ilk beş otelinden birisi olan Shangri La- Bosphorusda çaya davetlisiniz…

Otelin lobisinden adımınızı atar atmaz her yanınızı kaplıyor o tatlı zarafet. Her yer oldukça şık döşenmiş. Hemen sağ tarafta bizim için ayrılmış köşeye geçiyorum. Rahat koltuklar, kenarları dantelli peçeteler, gümüş çatal, bıçaklarla sanki bir kraliyet merasimi içerisinde gibiyim.

şangrilaçay

Sevgili mekan.com bu keyifli organizasyonun ev sahiplerinden birisiydi.  Sürekli yenilenen tatlı ve tuzlu ikramlar hem göze hem damağa sesleniyordu doğrusu:) Aslına bakarsanız en az lezzetler kadar, onların sunumu da oldukça önemli. Belki de o yüzden burada tattığım her şey çok daha lezzetli geldi bana:)

shangrilacaysaati

Uzakdoğu inceliğine ve detaycılığına sadık kalan otel, çay menülerini titizlikle hazırlamış. Çay şairi Lu Tong’un çaya verdiği önem ve yazdığı şiirdeki betimleme ile açılıyor menü. Tüm çeşitler de bu sıralamaya göre ayrılmış. Yedi yudum içerisinde en çok ihtiyacınız olan hangisi ise, sizi o sayfaya alabiliriz. Bitki çayı karışımları, beyaz çaylar, kırmızı çaylar, siyah çaylar, Uzakdoğu çayları derken seçeneğiniz oldukça çok. Sırf farklı çayları öğrenmek için bile menü uzun süre okunabilir.

shangrilaotel

Öncelikle denememiz için farklı çay çeşitlerinden numuneler servis edildi. Elbette kulpsuz geleneksel bardaklar ve seramik demliklerle. çayı servis eden çalışanlar da oldukça zariflerdi. Diyorum ya, her şey tam bir uyum içerisinde.

shangrilaçay

Belki de yaşadığımız tek aksaklık bize çay ile harika sunumlar yapacak olan ekip arkadaşlarının o gün rahatsızlanmasıydı. Olsun, bu da bizi yeniden biraraya getirebilir:) Ben Çin kültüründe şifa kaynağı olarak görülen ve İngilizlerin de sık sık tükettiği Keemun çayını denemek istedim. İsterseniz şuradan detaylıca bu çayın özelliklerini okuyabilirsiniz. Çaylarımızı yudumlarken yaşam koçu Rana Özşeker ile sohbet ettik. Kendi hayatındaki kırılmaları anlatırken hepimiz de bizden şeyleri kattık ortaya. Motivasyon dolu saatlerdi 🙂

shangrilaçaysaati

Arkadaşlarınız ya da misafirlerinizi keyifle ağırlayacağınız, ya da bazen kendinizi şımartmak istediğinizde geleceğiniz harika bir alternatif bana kalırsa bu. Çay saati 14:30 ile 18:30 arasında hizmet verebiliyor. Kişi başı yanılmıyorsam 78 TL fiyatı var, tatlı-tuzlu ikramlardan sınırsız olarak faydalanabiliyorsunuz. Öncesinde oteli arayarak bilgi alabilirsiniz. Misafirperverliği için Otel yöneticilerinden Elif Hanım’a da sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

çayseramonisi

Otele ulaşım çok kolay. Beşiktaş sahile geldiğinizde Kadıköy vapur iskelesini bulun. Hemen karşı sokağında sağ tarafta kalıyor.

Dileyenler için açık adres:

Shangri La Bosphorus Otel,

Sinanpaşa Mahallesi,Hayrettin İskelesi Sokak.No.1
Beşiktaş / İstanbul
Tel: 0212 275 88 88