Kapalıçarşı’nın Efsanesi: Şark Kahvesi

İstanbul’un belki de en güzel tarafı; sürekli keşfedilecek bir sokağının, bir noktasının oluşu. Bitmiyor gerçekten de, aman bitmesin! Hayat keşfedince güzel, keyifle çay yudumlayınca yaşanılası değil mi?

Haydi gelin, bu sefer Şark Kahvesi‘ne gidiyoruz…

Politikaya atılan kişilerin önce gelip Şark Kahvesi’nde kahve içtiklerini ve bunun uğur getirdiğine inandıklarını biliyoruz. Bu efsaneyi belki siz de duymuşsunuzdur. Fakat ben bu inanışı kendi içimde çay içerek yıkmış bulundum. Uğuru, kısmeti bol olsun bakalım:)

İstanbul’un en önemli simgelerinden olan Kapalıçarşı’nın içinde yer alan Şark Kahvesi, çarşının simgesi olmuş durumda. Türk kahvesini kumda, Türk çayını da taze taze demleyerek getiriyorlar. Yani karbonatlı, bulanık, acı çay yok burada:)

çaymekanları

Bakır semaver, duvarlardaki resimler, arka fonda hafif hafif çalan müzik ve önünüzden gelip geçen turistler, çarşı esnafının koşturmacası; size kendinizi bambaşka bir dünyada gibi hissettiriyor.

Fiyatlar ise genel ortalamanın birazcık üzerinde.

İnce belli bardak çay fiyatı 3.00 TL, bunun yanında özel baharat karışımlı Şark çayı 8.00, french press’te gelen bitki çayları ise 7.00TL. Tatlılarda ise seçenek çok. Porsiyon fiyatı 12 TL’den başlıyor. Dilerseniz tost ve sandviç çeşitleri de var. fakat her şeyi lezzetli ve taze. Çalışanlar da güler yüzlü.

Biz hafta içi gittiğimiz için sakindi. Yer bol içeride zaten. ayakta kalmıyorsunuz çoğu zaman. Güzel bir dinlenme, mola noktası olduğunu da söylemek gerek. Yaklaşık 50 senedir aynı yerinde hizmet veren mekân, Atalay ailesi sayesinde bu günlere taşınmış. Sabah 09:00’da açılan tarihi kahve, akşam saat 19:00’a kadar hizmet veriyor.

şarkkahvesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açık adresini şuraya yazmış olayım; Beyazıt Mah. Yağlıkçılar Sok. No:134 Kapalıçarşı

Fakat mekân; ”kime sorsanız gösterir” kategorisinde. Kolaylıkla bulabilirsiniz.  Duvarlarda dökülmeye yüz tutmuş mevlevi motiflerini görmeli, ”kim bilir kimler gelip geçti buradan” diyerek çarşıyı bir süre izlemeli, taze demlenmiş çayın, yorgunluğu nasıl da hemen aldığını deneyimlemeli,

yani yolunuz Beyazıt’a düşerse; Şark Kahvesini ziyaret etmelisiniz.

Benden söylemesi:)