Sarı Çay da Nedir?

”Siyahı, yeşili derken, beyazına daha alışamamıştık, sarı çay da nereden çıktı şimdi?” mi diyorsunuz? Buyurun yazıma.

Çince yazılışı 黃茶; pinyin: huángchá olarak da arayabilirsiniz kendisini. Nedir bu Sarı Çay?  Yeşil ya da beyaz çay kadar popüler değil ne yazık ki, fakat bu durum ülkemiz için geçerli. uzak doğu ülkelerinde sağladığı fayda ve etkileri ile oldukça tanınan ve tüketilen bir çay çeşidi olduğunu söyleyebiliriz.

Görüntüsü sarıdır, beyaz çay ile yeşil çaydan farklı bir kokuya sahiptir. Gözlerinizi kapasanız, kokusunu bazen siyah çaya benzetebilirsiniz. Tabi her zaman değil:) Neden özel peki bu çay? Yeşil çayın tadını beğenmeyenler sıklıkla sarı çay tercih ederler. Tadı daha hafif ve tatlıdır. Tadımı ise siyah, beyaz ve yeşil çaylar arasında fark edilir. Yeşil çay ile aynı antioksidan özelliğe sahip olan sarı çayın tadı sadece daha hafif olur. Aroması taze ve hafif çiçekli olarak tarif edilebilir.


Sarı ve yeşil çay bazen karıştırılır. Bu kesinlikle çok normal 🙂 Özellikle nispeten okside edilmiş yeşil çaylar sarı çay sanılır. Tabi bilinmesi gereken şey şu ki; sarı çayın üretim süreci çok daha zordur. Her şeyden önce zaman alıcıdır. Bu yüzden yeşil çaydan daha az üretilir. E ne güzel, beyaz çay kadar da pahallı değildir. Yaprağın sarılığı çayın kalitesini gösterir. Eğer yolunuz yeşil çay satan bir uzak doğu dükkanına düştüyse ve bu işte yeniyseniz, en sarı olanını tercih edin:) Unutmadan;

Eski dönemlerde halk Çin İmparatorluğuna vergisini sarı çay olarak verirdi.  (kıymetini ve çay dünyası içindeki önemini buradan düşünün)

Yeşil ve beyaz çay da olduğu gibi, sarı çayda da  uzun bir raf ömrü yoktur. Sarı çay okside eğilimindedir ve birkaç aydan fazla bir süreç içinde kullanılmaması halinde özelliğini kaybeder. Zaten gerçek bir çay aşığı, eşi dostu toplayıp, güzel anları paylaştığı için, o kadar da durmaz değil mi?