Rusya Karavan Çayı

İşte yine çok klasik, tarih dolu ve benzersiz bir çay ile buradayım! Bu çayı keşfettiğimde çok heyecanlanmıştım. 17.yy’dan beri tütsülenmiş çayın kullanıldığını ve ilk keşfedilen çaylardan olduğunu biliyorum. Bugüne kadar hep Çin çayları gelebilir aklınıza, tütsü denildiğinde. Fakat artık farklı bir yolculuğu ve klasiği dinleyeceksiniz. İşte yolculuk dolu o çay!

Russian Caravan Tea:

imperial tea markasına aittir.

Bu tam anlamıyla bir tesadüf çayı! Yol boyunca yaşadıklarından lezzetlenen bir çay bu! Hemen başlıyorum anlatmaya: Bu çayın keşfi, Çin’den Rusya’ya yüklü miktarlarda gelen çay kervanları dönemine dayanıyor.

1600’lü yılların sonlarında Çarlık Rusya’sına Çin’den yüklü kervanlar geliyordu. yarım yıl boyunca Sibirya üzerinden yaklaşık 10.000 kilometre yol kat eden kervanlar, Rusya’da bu çayların karşılığında kürk alıyorlardı. Odessa’nın güney sınırlarını çevreleyen daha kısa bir rota vardı ancak bu yolda çay, tropikal denizin nemli havasından zarar görebilirdi. Sibirya yolu ise; daha soğuk ve kuru olduğu için çayın bozulmayacağı düşünülerek bu yol izlenmişti. Elbette bu kadar uzun yollar mola vermeden olmaz. Soğuk hava sebebiyle sık sık ateş yakılır ve ateşin dumanını da karavanlara yüklü çaylar içine çekerdi. Çay; Rusya’ya ulaştığında bu doğal aromalı çay herkesin beğenisini kazandı. Tıpkı Ruslar gibi soğuğa dayanıklı ve güçlü bir çaydı bu! Soğuk günlerde sıcak aroması, tıpkı odun ateşinde ısınma hissi verdi ve sevildi.

Aslında resmi olmayan ilk lapsang souchong çayını da Ruslar içmiş oldu. Sonrasında elbette bu çayın ünü de yayıldı. Hatta başta Hollanda olmak üzere bir çok ülke daha fazla bedeller ödeyerek bu tip bir çaya sahip olmak istedi. Yaklaşan saldırıdan kaçmak için hızla çayları tütsüleyerek ortaya bugünün klasiği Lapsang Souchong yani tütsülenmiş siyah çayı çıkaran Çin. Rusya ile geleneksel bir anı çayı da yaratmış oldu. Sonrasında bu çayın içine keemun (Çin’in şifalı çayı) ve oolong da eklenerek tüm yolculuğa atıfta bulunuldu ve daha pürüzsüz ve yumuşak kıvamlı bir çay üretilmiş oldu.

Bugün bir çok markanın özel olarak çıkardığı rus karavan çayı karışımı vardır. İçinde zaman zaman assam eklenir, lapsang souchong eklenmez. Hafif tütsülü, hafif odunsu bir tat yakalanmış olur. Fakat yine de bu çay için; odun, ateş, kar ve yolculuk kelimelerinden kaçamayız. Bunları hayal edersek, aslında karışımın tadını da hayal edebiliriz bana kalırsa. Yol kadar soğuk, yol kadar sıcak…

Bugün hala Rus destanları; karla kaplı bozkırlarda yakılan kamp ateşlerinden, Moğolistan ve Sibirya’nın kuru, soğuk ve zorlu şartlarından bahseder. Her seferinde aklıma düşen hep bu çaydır. Artık siz de tanıştınız…

Bu arada ”keemun çayı nedir?” diyenler şuraya tıklayarak okuyabilirler.