Sen Bi Harikasın Dostum! ”Pumpkin Spice” ve Favori Çaylarım

Havalar soğumaya başladı, yapraklar döküldü, kış çayları kavanozları da tezgahlara inmeye başladıysa anlatmanın tam zamanıdır. İşte dünyada artık trend haine gelmiş, değişmez bir lezzet olan Pumpkin Spice birleşimi ve favori çaylarım!

 

Baharatların büyülü dansını görüyor musunuz? Sonbahar geldiğinde nasılda hızlanıyorlar değil mi? En sevdiğim baharat karışımlarından birisi olan Pumpkin Spice, şu sıralar özellikle Starbucks içecekleri ile daha da tanınmaya başladı. Aslına bakarsanız yabancı bloglarda bazen bir kek bazen bir turta bazen de bir kış çayı tarifi ile bu baharatı çok sık şekilde görüyorum. Deneyen hemen herkes de beğeniyor diyebilirim. Peki, nedir bu meşhur karışımın içeriği? İşte sayıyorum:

Tarçın, Zencefil, Muskat, yeni bahar, karanfil ve kakule!

Boğazı ısıtan, damakta kalıcı tadıyla, mis gibi kokusuyla tam anlamıyla sonbaharın resmi bu! Öyle karakteristik ki!

Bu baharatı uygun ölçülerle birleştirip, devamlı olarak karışık halde bir kavanozda tutabileceğiniz gibi, taze taze baharatları ezip, rendeleyip, uygun forma getirip de saklayabilirsiniz dilerseniz. En az çay kadar keklere de yakıştığını söylemeliyim! Hele de balkabaklıysa…

Peki, çay dünyası içinde bu baharatı (bana göre) en yerinde kullanan markalar hangileri?

İşte favorilerim:

1- The Republic of Tea:

Bu markaya da, kutularının o değişken, renkli haline de bayılıyorum. pek yakın zamanda bu markayla ilgili hem denediğim bir çayını hem de hikayesini yazma niyetindeyim. Siyah çay ve pumpkin spice ile yapılmış bu şirin çay kutusunu şuradan satın alabilirsiniz.

 

2-Elbette Twinings:

Belirli dönemlerde market raflarında yerini alıyor kendileri. Dileyenler şuradan ulaşabilir.

 

3- Harney & Sons:  Ah, bu marka; benim her daim kalbimin çarptığı o marka işte! Onun çaylarını çok ama çok seviyorum. Kutularını görmem bile heyecanlanmama yeter:) Bu kıymetli çay kutusunu şuradan inceleyebilirsiniz. Üstelik bu çeşidi kafeinsiz, marka ana sayfasında reklamını da bol bol yapmış bu keyifli karışımın.

4-  Celestial: İşte köklü bir marka daha. Hem fiyat olarak daha uygun hem de bulunması daha kolay diyebilirim:) Ayrıca kutuları da çok sempatik:) Merak edenleri buraya alayım.

Siyah çay kadar beyaz çay ve rooibos türü çaylara da çok yakışıyor bu baharatlar. Denemesi bedava:)

Yaşasın içimizi ısıtan baharatlar,

sıcacık çaylar!