Pu-erh Bıçağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pu-erh Bıçağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

İşte yeni bir dünyaya giriyoruz. Pu-erh çaylarının, mistik, özel, yıllanmış dünyası ve onlarla iletişime geçme aracımız pu-erh bıçakları!

Yüzyıllardır üretilen, adını Çin’de Yunnan Simao yakınındaki Pu’er bölgesinden almış olan Pu-erh çayları, camellia sinensis’in en geniş yapraklı olan cinslerinden geleneksel yöntemlerle elde ediliyor. Toprak altında, bambu oyuklarda ve benzeri noktalarda saklanırmış önceleri çaylar. Böylece çetin hava şartlarından korunur ve uzun süre dayanırmış. Hala benzer yöntemlerle fakat daha sistemli ve bilinçli bir üretim süreci yaşıyorlar.

Çayın bu şekilde preslenmiş sert ve kuru haline tea cake deniliyor. (Ayrı bir yazı olarak üretim süreçlerini de anlatacağım) Pu-erh çayları belirli işlemlerden geçerek saklamaya hazır hale gelince şekil veriliyor ve bazıları hala geleneksel usullerle ağır kaya parçaları yardımı ile eziliyor. Sonrasında ise yıllandırılmaya bırakılıyor. Elbette yaşlı çaylar daha pahallı ve özel çaylar olarak satılıyor.

Fakat asıl konumuz pu-erh bıçakları! Oldukça sert olan çay kekleri, adeta birer kil tablet gibi. el ile kırmak, minik parçalara ayırmak oldukça güç.Tabi bunu yapabilirsiniz fakat özellikle Çin’de bu işlemi çok daha nazik yapmayı tercih ediyorlar. İşte bu bıçaklar da bu yüzden var. Hem bu şekilde çayı çok ufalamadan, bütün çay yapraklarına da ulaşabilirsiniz. Malezya’da çok uzun yıllardır çay ile uğraşan köklü bir çay dükkanında hem detayları dinlemiş hem de ilk pu-erh alışverişimi yapmıştım. Büyük tabletler gözümü korkuttuğu için tercihim daha minik olanlar ve Tuo-Cha cinsi çaylar olmuştu. Elbette bir de bıçak:)

İsterseniz önce bu bıçakları nasıl kullanacağınızı detaylı ve çok açık şekilde anlatan şu videoya bir bakalım; size yazarak anlatacağım neredeyse her şey videoda anlatılmış!

Gerçekten harika videolar çekiyorlar. Onlara özeniyorum her seferinde! Evet, şimdi biraz da bu bıçakların farklı tasarımlarla nasıl sanatsal birer objeye dönüştüklerine bakalım.

Çay kekini tamamen dağıtmadan, ihtiyacınız kadar olanını kazıyabilmek için bu bıçaklar size mutlaka gerekli. Özellikle Uzak Doğu’da sıklıkla kullanıldığı ve çay tutkunlarının da meraklı olduğu bir obje olan çay bıçağının bu yüzden devamlı yeni tasarımlarla bulmak mümkün. Yanınızda taşıyabileceğiniz kadar minik ve kılıflı, çay dolabınızda ihtişamla sergileyebileceğiniz gibi ya da oldukça pratik olanlar… Çeşit çok!

Aslında başlı başına bir sektör olmuş durumda çay aksesuarları, özellikle de işte pu-erh bıçakları.

Bu bıçakları çay aksesuarları satan instagram sayfaları ve web sitelerinden alabileceğiniz gibi, çok farklı çeşitlerini aliexpress ve amazon gibi global sitelerde de bulabilirsiniz.


Fiyatları da işçiliği, kullanılan malzeme ve satıldığı yere göre değişkenlik gösteriyor.

Rahat bir kullanım sağladığı için bu tip bıçaklara çok sık rastladığımı not olarak ekleyeyim. Hatta bakın videoda da bu tip olan bıçak kullanılmış.

 

Demirde dövülerek elle yapılan bu tip bıçakların da sıklıkla tanıtım ve reklamlarına rastlıyorum.

 

Zaman zaman açık arttırmalarla da satılan o kadar pahallı pu-erh çayları var ki, onlar için bu kadar ihtişamlı bıçakları kullanmak az bile kalabilir. Bazı çay tutkunları, kaliteli bir pu-erh çay tableti için inanamayacağınız kadar çok para verebilir. Bir gramının bile boşa harcanmasını istemedikleri çaylara, bu özel bıçaklarla, nazikçe yaklaşmak gerekir değil mi?

Bu da nacizâne benimki, diğerleri gibi ihtişamlı değil ama sade ve güzel bana kalırsa:) Bir dönem insanların evinde böyle zarif mektup açma bıçakları varmış. Onlara benziyorlar değil mi? Malezya’da bir çay dükkanından almıştım.

Bir işi, bir hobiyi böyle incelikli detaylarıyla öğrenmeyi, yaşamayı seviyorum. Puro malzemeleri, şarap malzemeleri, sarma sigara malzemeleri derken hepsinden çok daha ruhu olan objeler değil mi çaya ait olanlar?

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail Adresine Daha Fazla Çay İster misin?