Oolong Çayı: Nam-ı değer; Siyah Ejderha Çayı

Bu yazıda size tanıtmak istediğim çay-ı şahane; ”Oolong” Her zaman içtiğimiz, bildiğimiz siyah çay yani Camellia sinensis  bitkisinin yapraklarından elde ediliyor. Oolong kelimesi ise Çince’den gelmekte ve “siyah ejderha” anlamına geliyor. Tabi böyle denilmesinin bir sebebi var.

Bu çay, wulong ya da ”brown” isimleri ile de biliniyor. Minik minik kıvrılmış bu yapraklar, sıcak su ile birleştiğinde minik ejderhalar gibi uyanıyor. Son yıllarda ülkemizde yavaş yavaş adı duyulmaya başlandı. Özellikle uzman diyetisyenler zayıflama programlarını desteklemek adına özellikle bu çayı öneriyorlar. Çünkü yağ yakma özelliği var. Hem de oldukça güçlü. Bunun yanı sıra elbette iyi geldiğini duyduğum bazı hastalıklar da var fakat, en çok öne çıkan özelliği; içindeki antioksidanlar ve yağ yakım özelliği. Bu çay için yarı okside edilmiş diyebiliriz. Yani ne siyah çay ne yeşil çay, ikisinin arasında duruyor.fotoğraf 1 (1)

Kafein oranı da oldukça az; 4 bardak oolong çayı içindeki kafein 1 bardak kahveye eş değer. Harika değil mi?Demlenmiş çayın görünümü; açık yeşil, koyu sarı arasında. Tadı pürüzsüz ve hafif buruk. Yeşil çay severlerin tanıdığı bir tat diyebiliriz. Tabi, farklı çiçek ve çaylarla harmanlamak sizin elinizde.

fotoğraf 2

Ülkemizde bir çok farklı çay markası oolong üretiyor. Hatta bazı markalarda çeşitlerini yani aromalı olanlarını bile bulma imkânınız var.