O Ağacın Altı: Kadıköy Piraye Kafe

O ağacın altını şimdi arıyor musun? diye devam ededursun şarkının nakaratı, mevcut sıcaklarda da herkes o ya da bu bir ağaç altı arıyor mecbur:) işte tam da aradığımız gibi bir nokta Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi ya da diğer adıyla Piraye kafe…

Kadıköy’de oldukça kolay noktada bulunan kocaman ve her daim cıvıl cıvıl olan bir çay bahçesi burası. Elbette yer bulmak pek kolay değil. Fakat şansınız yaver giderse biraz bekleyip, boşalan masalardan birisine kurulabilirsiniz. Piraye kafe, artık müdavimleriyle her daim dolu olan özellikle yaz aylarının vazgeçilmez noktalarından birisi. Doğrusu benim de yolum Kadıköy’e düştüğünde aklıma ilk gelen adreslerden.

pirayecafeKimisi kitabını okuyor, kimi yemek yiyor, kimi çayını içiyor. Burada seçenek çok. Sinema geceleri, bol müzikli performans gösterileri, söyleşiler ve şiir dinletileri ile buradaki keyif akşam da devam ediyor. Hele de bahçenin üzerindeki ampulleri yaktılar mı tam bir cümbüş yeri oluyor burası. Seçeneğiniz çok dedim ya, sabahtan oturmaya başlasanız, kahvaltı seçeneklerinden, ana yemeklerine, atıştırmalık tabaklarından tatlılara kadar uzuun uzun vakit geçirebilirsiniz.

kadıköyçayiçilecekmekan

Çay da her daim taze. İnce belli, kupa ve fincan seçenekleri de mevcut. Fiyatlar da oldukça uygun. İnce belli bardak çay: 2 TL, fincan: 3 TL, kupa 3.5 TL, tatlılar 5 TL ile 8 TL arasında, atıştırmalıklar 7 TL ile 15 TL arasında, geniş kahvaltı menüsü ile oldukça göz doyurucu. Klasik tabak 12 TL iken serpme kahvaltı 25 TL bunun yanı sıra tek tek alabileceğiniz tabaklar ve ilave lezzetler de 6 TL ile 12 TL arasında. Ana yemek için de seçeneğiniz bol:)
Kapalı alanı da mevcut olan kültür evinin girişinden yakın tarihteki etkinlikleri öğrenip bilet alabilir, içerideki kitabevini ya da organik standını gezebilirsiniz. Günün her saati dolu olan sanat evine ulaşım da oldukça kolay. Kadıköy boğa heykelini arkanıza alarak önünüzde uzanan caddeye yürüyün, hemen sol tarafınızda göreceğiniz kültür sanat sokağından içeri girerek dümdüz ilerleyin biraz ötede sağ tarafta karşınıza çıkacak. Zaten mekanı da kime sorsanız gösterirler:) ”Esmiyor yahu” diye söylenmek yerine, keyif alabileceğiniz alternatif noktaları bulmak bence en iyisi. Unutmayın, kara kış geldiğinde de ah azıcık ısınsa diye söylenip duracaksınız:) Ağaç altında muhabbet ve çayın yeri de ayrı ama değil mi?

Dileyenler için açık adres ve telefon: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Osmanağa Mahallesi, Bahariye Caddesi, Ali Suavi Sokak, No 4, Kadıköy, İstanbul 0(216) 414 15 21

Gitmişken etkinliklere ve kitaplara da bakmayı unutmayın:)