Cafe Naftalin K. ”Soba, Kedi, Kitap, Retro, Çay”

Kapıdan girer girmez içinizi saran retro aşkına ‘dur!’ diyemeyeceksiniz. Sanki yıllar öncesine tesadüfen gidip, bir bardak demli çay içmeye gelmişiz. Kenarda kıvrılan kedi, dumanı tüten çaydanlık öyle sıcak ki; içtiğiniz çay önce kalbinizi ısıtıyor burada!

Cafe Naftalin K. açılalı çok olmamış aslında ama bir kere kapısından giren, her zaman gelir olmuş. Sahipleri oldukça genç ve sevimli insanlar. Burası kısa süre içerisinde yabancı misafirlerin de uğrak yeri olmuş.Önce bu keyifli mekanın isminin sonuna eklenen ‘K’ harfini sordum. Sevdiğimiz her şey var orada dediler; kahve, kitap, kedi…

fotoğraf 4

İçeri girince kısa süre yer arıyor gözleriniz. Sobanın yanı mı, yoksa şu harika abajur yanına mı ilişiversek?

fotoğraf 1

Neyse tam ortaya oturduk 🙂 Menüleri oldukça yeterli, çayları kendileri harmanlıyor ve Mardin’den getiriyorlar (kahve de Mardin’den geliyor)oldukça lezzetli bir aroması var. Dilerseniz yanına el yapımı tatlılarından, kurabiyelerinden alabilir ya da tadından yenmez kahvaltıyı tercih edebilirsiniz!

fotoğraf 2

Sanki misafirliğe gelmiş gibiyiz. Çay fincanları, çay kaşıkları, tabaklara kadar her şey retro! Tabi bunların yanı sıra buraya müdavim olmanızın sebebi güler yüz! Sohbeti bırakmak istemiyorsunuz…Tabi bu iş böyle giderse nasıl çalışırlar bilemem:) İşte sevimli sahipleri…

fotoğraf 5

Aslında onlar hayallerini gerçekleştirmiş bu mekanla birlikte. Bundan dolayı oldukça mutlular.  Kullanılmayan bir depoyu çok kısa süre içerisinde böyle hikayeleştirmişler işte. Amaçları deli gibi para kazanmak değil, mutlu çalışmak. Bunun için size sundukları her şey için özeniyorlar. Bu da unuttuğumuz bir detay değil mi? Hatırlamak ne güzel.

fotoğraf 4 (1)

kedi dostu bu mekanda kedicikler ısınıyor,  nostaljik çaydanlık sobanın üzerinde tütüyor, bazen kestane pişiyor bu soba üzerinde. Bir de minik kitaplıkları var. İçinde kedilerle ilgili kitapları eklemişler. Gündüz Vassaf’tan İstanbul’da Kedi’de kitaplıkta yerini almış.

fotoğraf 2 (1)

Balat sokaklarında sessiz sedası gizlenen bu harika butik cafe için yola çıkın, içeri girin, ısının, sohbet edin, çay için, sonra kendi hazırladıkları nar çayını ya da Naftalin k. özel çayını için, duvarlardaki eski dergilere, eskilerden çalan pikap sesine verin kendinizi ve mutlu olun!

fotoğraf 2 (2)

Beğenirseniz hazırladıkları şirin cam şişelerde nar çayı da satın alabilirsiniz.

fotoğraf 3 (1)

Çay aşkı şiddetle tavsiye ediyor:) 

İşte adresleri: Balat Mah. Yıldırım cad. No 22A Fatih, İstanbul

0533 202 2768