Mandabatmaz ‘ın Kahvesi Kadar Çayı da Güzel!

Türk kahvesi kültürümüzün ayrılmaz bir parçası. Çay ile ikisi; anne bir baba ayrı kardeşler sanki. O yüzden ona olan tahammülüm çok daha fazla. Bazı yerler de öyle güzel yapıyor ki;  gidip, içmemek olmuyor. Mandabatmaz’da işte o yerlerden! Kahvesini zaten bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Fakat es geçilmemesi gereken bir artısı var! O da çayı 🙂

Mandabatmaz kahvesinin sırrını dinleme bahanesi ile içeri sızıp, ”çay yok mu çay?” deyiverdim. İyi ki de demişim. Bu lezzetli kahvelerin ustası başladı anlatmaya. ”Bizim ilk önceleri çayımız meşhurdu. Herkes buraya çay içmeye gelirdi. Fakat sonra ne olduysa birden kahve tutulmaya, istenmeye başladı. Hâl böyle olunca çayımız ikinci planda kaldı” dedi. Kendisi de bir çay tutkunuymuş meğerse. ”Özenle demlerim çayımızı. Akşam saatlerinde çay yok fakat sabah ve öğlen gelirseniz bulabilirsiniz” diye not düştü hoş sohbetimize.

Sonrasında hoop aşağıdan kadim dostunu çıkarıp tanıtmaya başladı;

mandabatmaz2

”Biz ilk günden beri Çaykur Turist çayı kullanıyoruz. Fakat bunu almaya gittiğimizde özellikle kodu le Rize çıkışlı olanını arayıp alıyoruz. Tutulan bir çay olduğu için sahtesi de çok” diye ekliyor sonra. Bunu hiç bilmiyordum doğrusu:) Emektar çay kazanını gösterdi sonra. ”Ahh ah ne çaylar demlendi burada!”” Önce çayın çökmesini bekleyeceksin, keyfi yerine gelecek çayın, sonra servis edeceksin, acele işe gerek yok” diye ekledi. Bayıldım ben bu söze!  Bayat çay bulamayacağınız mekanda, çayın başında onun dilinden anlayan biri var…

mandabatmazadres

Yolunuz İstiklal tarafına düşer de birileri sizi Mandabatmaz’a kahve içmeye çağırırsa, korkmayın! Sakince oturup çay isteyin:) Çayı da oldukça lezzetli:) Hem oldukça retro gözüken iç tarafı hem de dar sokağın bir tarafına iliştirilmiş minik masa ve taburelerde kendinize yer bulabilirsiniz.

Açık adres: Asmalımescit Mahallesi, İstiklal Caddesi, Olivia Geçidi, No 1/A, Beyoğlu, İstanbul

İstiklal caddesinden tünel istikametine doğru giderken sağ tarafınızda Greyder mağazası var. Onun hemen yan sokağından girin, tabelayı göreceksiniz.

Afiyetler o’la…