Lipton’dan beşi bir arada çay!

Bitki çayı içmeyi sever misiniz? Peki, faydalarını yakından gözlemlediğiniz bir çaysa bu?

Lipton, beşi bir arada isimli bir çay çıkartmış. Tadı acı değil,  öncelikle onu söylemeliyim. Tabi size bir elma çayı, bir böğürtlen çayı lezzeti gibi de diyemem ama  gün ortasında sizi sıkmadan, kıvranmadan içeceğiniz bir çay. Dilerseniz içine ince bir dilim limon da  ekleyebilirsiniz.

”Nedir bu beşli?” diye sorarsanız; mate, biberiye, yeşil çay, funda otu ve kekik…

Az çok bir çoğumuz bu çayların faydalarını tahmin edebiliyoruz ama özellikle altını çizmem gereken kısımlar var yine de:

Funda otunun kolesterol düşürücü ve idrar yollarını dezenfekte edici özellikleri var. Tabi yağları yakmada ve sindirimi düzenlemede de oldukça faydalı. Kekik ise antiseptik özellikte,hazımsızlığı gidermeye yarıyor  ve şişkinliği alan bitkiler dediğinizde ilk sıralarda akla gelen bir bitki.

Tabi bitki çaylarını tüketirken rahatsızlığınızın olup olmadığı, içtiğiniz miktar oldukça önemli. Bu detaylara önem verdiğiniz takdirde sağlığınıza fayda sağlayacak bir çok lezzeti deneyebilirsiniz.

Bu çayı sadece zayıflamaya faydalı olarak düşünmeyin. Aynı zamanda vücut direncine de faydalı olacaktır. Zaten içindeki bitkileri tek tek incelediğinizde bunu kolayca görürsünüz.

Ben etkilerinden oldukça memnun kaldım ve tadını beğendim.