Libya’da Çay Kültürü!

Tanıdıkça, keşfettikçe görüyorsunuz dünyanın aslında ne kadar küçük olduğunu. Uzak ülkeler; insanlarla tanıştıkça yakınlaşıyor sanki. İşte Osama, benim tesadüfen tanıştığım bir Libya genci. Oldukça sıcakkanlı ve paylaşımcı.

Libya; Akdeniz kıyısında, doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda ise Sudan ile komşu olan bir Kuzey Afrika ülkesi. Dinledikçe dinledim onu ve ülkesini keyifle…Konu çaya geldiğinde ondan hiç bilmediğim bir çay kültürünü öğrenmiş oldum. Elbette koşa koşa sizlere anlatamaya geldim:) Bakın Libya çayı nasıl içiyor?

Öncelikle bu güzel ülkede çayın sunumu çok önemli olduğunu söylemeliyiz. Öyle ki; hazırlarken harcadıkları zamanı, içerken harcamıyorlar diyebiliriz. Kimisinin daha süslü, kimisinin daha sade fakat evlerde ve restoranlarda çay sunumunda kullanılan iki araçları var. Maşrapa ve ağız kısmı ince uzun bir demlik. Çay burada genellikle şekerli servis ediliyor. Tabi dileyenler için şekersiz de yapılabilir. İçine nane yaprakları, baharatlar hatta kuruyemişler bile koyuyorlar. Özellikle fıstık kullanılıyormuş.Sonrasında iki kaptan sürekli boşaltıp doldurularak çayı köpürtüyorlar.

libyakültürü

Önce tasa, oradan demliğe, oradan tekrar tasa derken en sonunda servis ediliyor. Bazen bizimkilere benzer ince belli bardaklarla bazen de likör bardağına benzer minik cam kadehlere konuluyor çay. Özellikle uzak bir mesafeden dökülmesi hem çayın daha köpüklü olması hem de oksijen ile buluşması adına önemli. Bilir misiniz, bazı evlerde şekerli çayı karıştırdıktan sonra çayın üzerinde oluşan minik köpüğü atarız. Hatta bunun göz,nazar olduğunu düşünenler bile vardır. İşte bakın dünyanın bir başka köşesinde bu köpük oldukça önemli.

Bakın Osama benim için gösteriyor;

çaykültürü

Eski resimlerde ve Libya kültürü anlatılırken de sık sık bu ikili araç gereci görebilirsiniz. Şekerli çay sevenler bu kültürde hiç zorlanmayacaklar fakat kaçak çay sevenlerin durumu fena:) Yolunuz o taraflara düşerse benden de selam götürün.

Destekleri için sevgili Osama Hamza’ya çok teşekkür ederim!

İnstagram sayfam: Şurada Osama’nın size bir mesajı var. Dilerseniz bakabilirsiniz:)

Çayınızın tadı hiç eksik olmasın…