Lavanta Çayı: Ön yargılarını Yık…

”Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan daha zordur” sözünü, tüm ısrarlara rağmen, lavanta çayını denemeyenler için söylemiş olmalılar değil mi? Hadi yıkalım şu yargılarımızı! Konumuz: Lavanta Çayı

Mesele ilk yudumu alana kadar, kozmetik ve parfüm sektöründe bu kadar sık kullanılmasından dolayı, lavanta çayına çok yaklaşılmıyor diye düşünüyorum. Eğer çiçeksi tatlardan çok ama çok hoşlanmıyorsanız.

Esasında ıhlamur ya da papatya çayından farkı yok, hepsi çiçek değil mi? Onlardan daha parfümsü bir tat almayacaksınız. Nedense denemekten hep kaçıyoruz onu. Oysa bu ne büyük bir haksızlık ona…

Lavanta çayı: uykusuzluk, migren, bulantı, gerginlik, stres gibi insanı bezdiren tüm olumsuzluklara mükemmel bir panzehir. Lavanta ismi de latince de temizlemek, arındırmak anlamına gelen “Lavare” den türemiş zaten.
Hem ruhen hem de bedenen sizi temizliyor.

Lavanta, Kuzey Afrika’da ve Akdeniz dağlarında yetiştirilir ve sıklıkla öz yağlar elde etmek için kullanılır. Ayrıca içindeki uçucu yağların etkileri çok defa bilimsel olarak kanıtlanmış. 

Fotoğrafta gördüğünüz çayı sevgili sehirnotlari.com blogunun sahibesi sayesinde denemiş oldum. Kendisi bu kutuyu; İzne köyünden çiçek terapisti Ayşegül hanımın kendi hazırladığını söyledi. Kendisi şifalı sular, merhemler de hazırlıyormuş lavanta ile.

Ne kadar doğru bir adres lavanta değil mi? Araştırmacılar farklı gruplar üzerinde, lavantanın stres ve kaygı giderici özelliklerini çok defa denemiş ve başarılı olmuşlar.

Elbette bu bitkiyi de diğer tüm bitki çayları gibi dozunda tüketmeli, güvenilir noktalardan almalı ve spesifik bir hastalığınız varsa mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

belki bu defa, günün stresinden arınmak, güzel bir uyku çekmek için onunla tanışmayı denersiniz. (lavanta dolu minik keseleri yastığınızın altında ya da yanında tutmanız da harika olabilir)