İtalya’nın Çay Yolu; La Via Del Tè

İtalya! Büyülü şehir! Hele de o dar sokaklar sizi efsane bir çay butiğine çıkartıyorsa daha da sihirli…

İtalyanlar kahve içmeye çok düşkünler, Hatta öyle ki, günün saatlerini bile, o saatte içilecek kahvelere göre bölmüşler. Sabah saatlerinde cappuccino, günün geri kalanını ise farklı yoğunluk ve aromalara sahip espresso çeşitleriyle geçiriyorlar. Her köşede bir kahve dükkanı, elinde kahvesiyle geçen biri, bisikletlerin sepetinde bile hazır bekleyen kağıt bardakların içinde kahve…Fakat çay aşkı, böylesi baskın bir kültürün içinde bile yeşermiş, filizlenmiş ve kendine sarsılmaz bir yer yapmış. Bu aşkın bayrak taşıyıcısı da La Via Del Te olmuş. İtalyanca çayın yolu demek. Gerçekten de İtalya’nın dar sokaklarının pek çoğu, çay aşıkları için bu butik çay evine çıkıyor!

Floransadaki şubelerinin yanı sıra, Roma’da, Torino ve Milano’da da şubeleri var. Şirket; 1961 yılında Alfredo Carrai’nin girişimci ruhu ile yolculuğuna başlamış. Çin’e çok kez gitmiş, önemli çayları yerinde tanımış ve bu ruhu yaşatmak için özenle çalışmış. La Via del Tè konsept mağazaları, yaprak çayları (Çin, Hindistan, Sri Lanka, Tayvan, Japonya ve Afrika’dan), aromalı karışımlar, meyve infüzyonları ve bitkisel çaylar ve ayrıca La Via del Tèözel ürün serilerinden oluşan 250 çay çeşidi satıyor. Klasik teneke kutular, şeffaf kumaş veya pamuklu muslin çay poşetlerine, hediye kutularına, dünyanın her yerinden çeşitli çaydanlık, bardak ve aksesuarlara kadar…

Mağazalarına girince size düşen, en sevdiğiniz çayı seçmek, koklamak ve karar vermek… Tabi, bu oldukça zor:) Oldukça zarif, köklü ve çay ile dolu bir İtalyan markası… Yolu İtalya’ya düşen bir çay severseniz, bu çay butiğinin kapısını da mutlaka aralamalısınız.

Böylesi bir mağazada hem matcha hem dünya çaylarını böyle çeşitli ve özenli bulabilmek harika. Matcha’lı truf ve geleneksel mayalı İtalyan noel keki panettone’yi matcha’lı deneyebilirsiniz!

Şuradan şube adreslerini ve çay çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Tavsiyem Floransa şubelerinden birisinde onlarla tanışmanız. Eğer vaktiniz kısıtlıysa işte sizi pişman etmeyecek üç önerim:

1-Floransa’nın simge yapısı
Michelangelo’nun Dünyaca ünlü Davud heykelinden ilham alınarak oluşturulmuş Il Sogno di Michelangelo

2-Kentin simge katedrali olan Santa Maria del Fiore’nin kubbesine bir hediye olarak ortaya çıkmış Santa Maria del Fiore

3- Son olarak elbette bu romantik şehrin bence en tutkulu simgeleri olan, onlardan ilham alarak oluşturulmuş Romeo e Giulietta

Bu keşif için kendimi gerçekten şanslı sayıyorum!

Bu arada benim tercihim;