Kukicha ”her ne isen, en iyisi ol”

Merhaba çay aşığı dostlarım, belki takip ediyorsunuzdur, bir süredir ”kaşığımda ne var?” diyorum instagram’da ve sevdiğim çayları anlatıyorum. Bugün kaşığımda; Kukicha vardı ve bugüne kadar onun hakkında hiç yazı yazmadığımın üzülerek farkına vardım. Neyse, zararın burasından dönüp, hemen başlıyorum;

Neden bu başlığı seçtim biliyor musunuz? Çünkü çay dünyası; tat, lezzet ve özelliklerinin ötesinde aynı zamanda insana felsefi bir yüz de gösterir. Tam anlamıyla anlamlar bütünüdür. Çay ile ilgili bu yüzden yüzlerce felsefi yaklaşım ve başta zen olmak üzere iç içe geçmiş kültürler görürsünüz. Bana göre Kukicha bu anlam arayışı için biçilmiş kaftandır. Çayın külkedisi masalı olsa, işte başrol kukicha‘nındır.

Kukicha

Kukicha; camellia sinensis yani çay bitkisinin sap ve gövde kısmından elde edilir. Altın olarak değerlendirilen bir çok çay, tepe ve tomurcuk, ilk yaprak ya da ilk iki yaprak temel alınarak üretilirken, işte tüm o ihtişamın arkasında çoğunlukla yaprak saplarından elde edilen kukicha durur. Çay yaprakları, gövde ve dallar karıştırılarak kurutulur. Kaliteli yeşil çaylardan sencha, toz haline getirilerek özel üretilen matcha gibi klasik çayların üretimi esnasında ortaya çıkar bu çay. (günümüzde bu ayrım işlemini makineler yapıyor) Esasen kaliteli üretim yapan çaylar ile ayni işlemleri görür. Fakat diğer tüm çaylardan daha karakteristik ve farklı bir aromaya sahiptir. Japonya’nın hem klasik popüler çaylarındandır hem de en kaliteli üretim yine Japonya’da gerçekleştirilir. (tabi aile üyeleri arasında popüler olsa bile misafire ikram edilmediğini 2.sınıf olarak değerlendirildiğini söylemeliyiz ama o kendi kitlesini çoktan yakalamış nasılsa)

kukicha’nın diğer ismi de bocha yani dal çayıdır. Zaten demlemeden yapraklara baktığımızda da bunu anlayabiliriz. Tadı hafif tatlımsıdır ve yumuşak bir içimi vardır. (çaydaki tenin dediğimiz maddenin köklerde üretilmesi ve gövde/saplar ile yapraklara iletilmesinin bir sonucudur bu. Buruk değildir, dokusu da yumuşaktır. Elinize aldığınızda bu sadeliği hissedersiniz. Alt notalarında kestane ve bal hissedilebilir içerken. Renginden dolayı yosun ya da çimensi tat alacağını düşünenleri de bu yönüyle yanıltır. Bir yeşil çay türü olarak sınıflanan çay, orta düzeyde kafein içerir. Japonya’nın farklı bölgelerinde kukicha cinsi çayların da kendi içinde türlere göre ayrıldığını da söylemek gerek. (kaga boucha mesela?) o da ayrı bir yazının konusu 🙂

Fincan başına bir çay kaşığı kukicha’yı yaklaşık 80 derecede ve sadece 1 dakika demlemeniz yeterli olacaktır. ”Her ne olursan ol, en iyisi ol” tanımı benim için kukicha’dır. Benzersiz tadı ve klasikleşmiş aroması onu belirli bir yere taşımış değil mi?