İsveç’in Şahane Çay Markası: KOOBS

İsveç’in şahanesi KOOBS Çaylarını yazmak için resmen sabırsızlandım. Benim gibi çok sık çay alışverişi yapan biri tahmin edersiniz ki, bu çay stoklarını da yavaş yavaş tüketir. Fakat Koobs çaylarını en öne aldım işte!

Çünkü ben onları çok ama çok sevdim. Zaten genel olarak İsveç’te denediğim, tattığım, gördüğüm ne varsa çok beğenmiştim. Bu arada İsveç’te Çay keşiflerimi tıklayarak sonra okuyabilirsiniz:)

Hem dış görünüşleri hem güvenilirliği hem de lezzetleri beni onların fanı yapmaya yetti. Bu markayı araştırırken gördüm ki, aslında sadece İsveçliler tanımıyormuş bu markayı. Uzak Doğu kültürlerini barındıran alışveriş sitelerinde bile gördüm onları:)

 

Kobbs’un kökleri 1600 ve 1800’ler arasında İsveç’e çay veren Ostindian şirketine dayanıyor. Martin Samuel Kobb, Gothenburg’da 1809’da Kobbs’u kurmuş ve şirket oğulları tarafından devralınmış. Kobbs bugün büyük bir İsveç markası… Kobbs, 2009’da 200. yılını tamamlamış. Heytt:)

Danimarka’nın Viborg şehrindeymiş çay fabrikaları. Orada da çaydan, servis edilen bardağa kadar çok fazla üretim kalemi yer alıyormuş. Siyah, yeşil ve rooibos çayları ekolojik sertifikalara sahip. Sürekli iyileştirme ve doğal arayışı içindeler. en ama en önemlisi Fairtrede etiketine sahipler. 

Fairtrade (eski adıyla Adil Ticaret), yerel üreticilerin ve çalışanlarının hammadde ve işlerinde onlara adil bir şekilde ödeme yapılmasını sağlayan bir ürün etiketidir. Fairtrade etiketli ürünler, yerel toplulukların teşvik edilmesini ve çalışanların sağlık ve güvenliklerinin güvence altına alınmasını sağlamak için uzun vadeli kriterleri de karşılar.

Son olarak ambalajları da geri dönüşüme uygundur. Çöpe değil, geri dönüşüm atık kutularına atıldığında yenilenerek kullanılabilir.

Benim favorim;  Sörgårdste çeşidi İçinde; Siyah frenk üzümü, gül yaprakları ile Asya’dan gelen siyah çay. Kokusu ve tadı çok beğendiklerim listesine şıp diye girdi. Zaten genelde orada denediğim çoğu çay bitki ve meyvelerle harmanlanmış (özellikle siyah) çaylardı. Hepsi çok çekici gerçekten:)

Elbette tek bir çay almadım, diğerlerini de deneyip belki buraya yeniden ekleme yapabilirim:) Ayrıca demlikleri, kapsülleri ve farklı aksesuarları da satıyorlar. Amazon’da da satışları var.

Şuradan diğer çay çeşitlerini de inceleyebilirsiniz.