Kombucha : Yaşayan Çay Olur mu?

Size ”yaşayan bir çay var!” desem? İsmi; Kombucha, faydaları da o kadar çok ki!

Hadi onunla tanışın;

Bakteri ve mayalardan oluşan bu çayın içinde; Kombu denilen çay mantarı yaşıyor. Ülkemizde onu kombu çayı ya da kombucha olarak tanıyorsunuz. Her iki söyleniş de doğru.

Doğu Asya’da ortaya çıkmış, Almanya’ya 19.yüzyılın başlarında Rusya üzerinden ulaşmış.

Mantar, düz bir diske benziyor, jelatine benzer bir zardan oluşuyor. Kombucha mantarı çay ve şekerden oluşan besleyici bir solüsyonun içinde yaşıyor ve bu sıvı içinde sürekli olarak ürüyor. Böylece paylaşılabiliyor. Mantarımsı tabaka, çayın bütün yüzeyine yayılır ve daha sonra kalınlaşır. Bu sırada etkilerini ve faydalı enzimleri de bu sıvıya salmaya devam eder ve olaylar gelişir…

Asıl sürpriz ise bu mantarın muhteşem faydaları;

elbette bu faydaların birebir kanıtlayacak belgelerim yok, (belki işin çok derinine inince, bitkisel tıp ile yakından ilgilenen ve bu işi profesyonel olarak yapan üreticilerden bulunabilir) ben de sizler gibi şaşkınlıkla okudum ve o şekilde yabancı sitelerden derlediğim alıntıların özetini paylaşıyorum;

Kombu çayı, özellikle Asya Ülkelerinde neden bu kadar sık tüketiliyor dersiniz?

* ömrü uzatması,
* Tüm salgı bezlerini ve hormon savunmasını uyarması,
* Vücudun pH dengesini sağlaması,
* Vücuttaki atık madde ve zehirli maddelerin suda çözülebilir hale gelerek atılmasını sağlaması,
* Kan dolaşımını hızlandırması,
* Metabolizmayı uyarması,
* Kanı temizlemesi,
* Sinir sistemini düzenlemesi,
* Huzursuzluğu yatıştırması,
* Sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlaması ve tüm bu etkilerin çok daha fazlası için…

Ülkemizde okuduğum kaynaklarda aklınıza gelebilecek tüm hastalıkları da listeleyerek iyi geldiğini yazmışlar. Aralarında neler yok ki:) Tabi bunlar çok ciddi iddialar, onları yazmak istemedim.

Beni etkileyen tarafı antioksidan özellikleri ve prebiyotik etkileri.


Ülkemizde özel olarak ilgi gösteren, üreten, paylaşan ve tüketen bir çoğunluk var, fakat dünyada kombu çayı üzerine yazan, çizen, üretenler haliyle daha fazla. İçinde kombu olan içeceklerin üretilmesi ve lezzetlendirilmesi konusunda hayli yol alındı. Özellikle sağlıklı yaşama düşkün olan çok fazla kişi, artık onu tanıyor.

Özellikle kombu ile yapılan tarifleri pinterest gibi global içerik üretilen siteler üzerinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca ufak püf noktaları ile nasıl daha verimli halde tüketebileceğinizi, içerken hoşlandığınız lezzeti nasıl yakalayacağınıza kadar çok fazla bilgi var!

Elbette bu mantara uygun koşulları oluşturmak ve üremesine devam etmesini sağlamak kolay değil, farklı sitelerde uzun uzun yapımı da yazıyor. Ben sizlere ön bir farkındalık yazısı yazmak istedim sadece. Bir dönem annem, kombu çayına çok meraklıydı. Her ne kadar evimizin mutfağında yaşayan bu garip içeriğe önceleri çok mesafeli durmuş olsam da, bir süre sonra bu mucizevi oluşuma kendimi kaptırmış buldum.

Neticede Kombu mantarı da çay içinde yaşıyor,yani ortak noktamız da vardı onunla:)