Dünyanın En Pahallı Çayı ‘Da-Hong Pao’

Dünyanın En Pahallı Çayı 'Da-Hong Pao'

Çayın, altın kaplı gizli bir dünyası var, eğer aralamayı başarırsanız size tüm ihtişamını sunar… İşte dünyanın en pahallı çayı; efsane olmuş ”Da-Hong Pao”Öncelikle bu çayın tanımını yapmak istiyorum sizlere; bu çay bir oolong çay çeşidi ve çin çaylarından (şaşırdık mı? Elbette hayır:) Yani yeşil çay ile siyah çay arasında, yarı fermente edilmiş bir çay. Tür olarak da Wu Yi Yan çay ailesinin bir üyesi.

Peki, nedir Wu Yi Yan çayları?

Çin’in güney doğusundaki Fujian eyaletinde bulunan Wuyi Dağını bir bölge olarak kabul edebiliriz. Bu bölgede yetişen çay türlerini de bu şekilde adlandırabiliriz. Çay ağaçları, çukurlarda veya kayalar arasındaki boşluklarda yetişir. Wuyi Dağı’nın 60 kilometrekarelik zemininde bulunan kayaların her birinde çay üretilir. Dolayısıyla buradaki çaylara “Wu Yi Kayaları” anlamındaki “Wu Yi Yan Çayları” deniyor.

da-hong-pao-

Gelelim; Da Hong Pao ağaçlarına! Bu ağaçlar bin yıllık tarihe sahiptir. Ancak günümüzde yalnızca altı tarihi ağaç var. Bu altı ağaçtan her yıl 13 ile 15 Mayıs günlerinde çay yaprakları toplanıyor.Toplanabilen çayın miktarı çok az olduğu için de oldukça pahallı. Elbette arkasında muazzam bir tarih ve emek var. Bu çaya günümüzde normal satıcılardan çok, özel aracılar ile ulaşabiliyorsunuz.

Orijinal Da Hong Pao çayının gramı yaklaşık 1400 dolar. Bir demlik çay ise 10 bin dolara mal oluyor:)

Kırmızı Pelerin Efsanesini biliyor musunuz?

1385 yılında, öğrenci Ding Xian devlet memurluğu sınavına girmek için başkent Beijing’e doğru yola çıkmış. Ding Xian, Wuyi Dağı’ndan geçerken hastalanmış, midesi dayanılmaz ölçüde ağrıyormuş. Yolda bir rahibe rastlamış. Rahip, Ding Xian’a çantasından çıkardığı bir çayı demleyip ona içirmiş. Ding Xian çayı içer içmez, ağrısı kesilmiş…

Derken, Ding Xian çok iyi bir sınav vermiş ve yüksek bir göreve atanmış. Ding Xian, rahibe teşekkür etmek için Wuyi Dağı’na tekrar gitmiş. Rahip, Ding Xian’a bir kutu çay hediye etmiş. Ding Xian Beijing’e döner dönmez, kraliçenin hastalandığını duymuş ve çayı imparatora sunmuş. Çayı içen kraliçe iyileşmiş. İmparator çok sevinmiş, Ding Xian’a kırmızı bir pelerin vermiş. Ding Xian imparatorun teşekkürlerini aktarmak için Fuyi Dağı’na dönüp pelerini çay ağaçlarına giydirmiş!

    Daha sonra, imparator için bu altı ağaçtan çay toplamaya gelen yetkili, kırmızı pelerini giyinmiş…

    “Kırmız pelerin” anlamına gelen çayın adı “Da Hong Pao”, işte böyle ortaya çıkmış.

Most-Expensive-Tea-In-The-World-Da-Hong-Pao-Tea

Nadir ve pahalı olduğu için bu çay tarihte yalnızca imparatorlara sunulurmuş. Şimdi harman şeklinde daha düşük fiyatlara da satılmaya başlanmış durumda.

Bu arada Ming Hanedanı imparatorunun annesinin hastalığı, bu çay sayesinde geçtiğine inanılmaktadır. Gerçekten de efsanevi çay olan Da-Hong Pao’nun tıbbi özellikleri de var. Ülkelerin ileri gelenleri ve onurlu ziyaretçileri için bir hediye olarak sunulan değerli Da-Hong Pao Çayı için ”Çin’in ulusal hazinesi” deniliyor. 

Yani anlayacağınız; ”Altın da neymiş? Çay varken…”


Uzak Doğudan Sonra Türkiye’de Kırmızı Pelerin Çayı

Dünya üzerinde sayısız çay çeşidi vardır ve bunlardan bazıları çok az insan tarafından bilidir. Oldukça eski bir geçmişe sahip olmasına rağmen ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlayan kırmızı pelerin çayı, Çin hükümetinde şifa kaynağı olarak tüketilmekte ve zor koşullarda yetiştiği için de en pahalı çaylar arasına girmektedir. Bir başka değişle Da Hong Pao çayı, adını kraliçenin hastalığına şifa olması ve çayı sunan kişiye kırmızı bir pelerin hediye edilmesiyle aldığı öğrenilmiştir. Karaciğer yağlanması, şişkinlik giderilmesi, ödem atma, bağışıklık sistemi güçlendirme, kalp ve damar sağlığını koruma, enerji artırımı ve yağ yakımı özelliği ile zayıflamaya ciddi boyutta katkı sağladığı bilinmektedir. Çin’den ithal edilen bitki ülkemizde özel hazırlanan tesislerde işleme alınmakta ve içilebilir bir hale getirilerek satışa sunulmaktadır. Yani bugün Orjinal Da Hong Pao Çayı ülkemizde de bulunmakta ve kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Dolayısıyla isteyen her birey resmi internet sayfasını ziyaret ederek, Da Hong Pao Çayı Sipariş Ver kısmından 1 veya birden fazla sipariş verebilir, hızlı ve güvenli şekilde eline geçen besin takviyesini kullanıma başlayabilir. Ancak günümüzde her faydalı ürünün zararlı içeriğe sahip yani sahte içerikli ürünü çıkartıldığından ötürü ürünün orjinaline ulaşmak adına resmi web sayfalarından faturalı şekilde satın alım yapmalısınız. Aksi takdirde içeriğinde ne olduğu belirsiz sahte ürünlerle sağlığınızdan olabilirsiniz. Bu hususa dikkat ederek temin ettiğiniz kırmızı pelerin çayı ile sağlıklı bir bedene kavuşabilir ve hayalini kurduğunuz fit bir vücudu da elde edebilirsiniz. Fakat atlamamanız gereken önemli bir nokta şudur ki, bu çay sadece besin takviyesidir. Yani ilaç veya zayıflamayı sağlayan bir hap değildir. Bu nedenle düzenli beslenmeye ek olarak tüketilerek sağlıklı koşullarda zayıflama hedeflenmelidir.

Ayrıca Kırmızı Pelerin Çayı Kullanımı yaparken günde 1 ile 3 litre arasında su tüketmeniz ve kesinlikle beyaz ekmek yememeniz gereklidir. Bununla birlikte zayıflama amaçlı kullanılacak ise kesinlikle sporla desteklenmelidir. Böylece etkileri daha kısa sürede göz görülür şekilde gelişecektir. Sabah ve akşam ılık su içine bir poşet ilave ederek tüketilmesi gereken ürün, yemeklerden önce aç karına içilmeli ve tercihen birkaç damla limon suyu eklenerek tüketilmelidir. Düzenli ve istikrarlı şekilde tüketime devam edildiğinde birkaç hafta içinde vücudunuzdaki değişimleri görebilirsiniz. Özellikle gece açlık krizi geçirenlerin büyük ölçüde destekçisi olacaktır diyebiliriz. Verdiği tokluk hissi ile uykunuz bölünmeden daha kaliteli uyuyabileceksiniz. Tüm bu özellikler ve daha fazlası için zaman kaybetmeden kırmızı pelerin çayını deneyebilir, vücudunuzdaki birçok şikayetin azalmasına şahit olabilirsiniz.

 

Bu bir reklam çalışmasıdır.

Share

Yorumlar

  1. Aslı sancar Says: Mayıs 29, 2016 at 12:37 am

    Araba fiyati kalsın. Karadeniz cayimiz varken

  2. harika bilgiler! çok şaşkınlıkla okudum!

  3. çay aşkınaaaaa 🙂
    farklı güzel degişik emeginize saglık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail Adresine Daha Fazla Çay İster misin?