Kırmızı Çay Rooibos ile Tanışın!

Kırmızı Çay Rooibos ile Tanışın!

Şu çay işinin derinliklerine bir kere girince, okudukça okuyor, denedikçe denemek istiyorsunuz! İşte”bu işe fena merak sardım” diyenlerin de karşısına en sık çıkacak çay çeşitlerinden birisi ‘‘Rooibos”

Bu çay türü için çok fazla şey söylenmekte. Kendisinin rengi kırmızı, isminden ötürü kırmızı çay olarak da biliniyor. Afrika’nın yerel içeceği diyebiliriz ona.  Afrika’ya özel bir çalıdan elde ediliyor. (Aspalathus linearis) Güney Afrikanın Western Cape bölgesinde yoğun bir üretimi var.

fotoğraf 1

Demlendiğinde kırmızı olan çay, okside edilmeden üretildiği için mineral bakımından oldukça zengin. Tat için aynı şeyi söyleyemiyorum tabi. Oldukça yumuşak, hatta damakta belirsiz.  Bu sebeple genelde vanilya, tarçın gibi ek lezzetlerle tatlandırılıyor. Rooibos çayının en önemli özelliği antioksidan bakımından zengin olması.

Siyah çay ya da yeşil çay gibi de kafein içermiyor. Faydaları gerçekten fazla; bu çay içinde bulunan polifenoller oldukça güçlü antioksidanlar. Hücre zarlarının korunmasına yardımcı olduğu için kanser hastaları da alternatif tıp için kullanıyor. Bunun yanı sıra kolestrol, tansiyon, cilt hastalıkları, sinirleri yatıştırmak, uykusuzluk, hafızayı güçlendirmek ve kalp sağlığını korumak için de tüketiliyor. Anlayacağınız tam bir joker çay bu.

fotoğraf 2

Kafein içermediği için çocukların ve hamilelerin güvenle içebildikleri tek çay. Hatta anne sütünü arttırmaya yardımcı olduğu için doğum sonrası da tavsiye ediliyor. (elbette doktora danışarak)

Her şeyin fazlası elbette zararlı fakat bu çayı belirli aralıklarla tüketmekte fayda var. Ülkemizde Doğadan, GNC, Chado gibi bir çok marka rooibos karışımlı çaylar satıyor. Fakat içinde vanilya ya da benzer bir aroma olmasın isterseniz bulması biraz zor. Yurtdışına giden tanıdıklardan isteyebilirsiniz.

f

 

Twinings ve Freshpak markalarında sek rooibos buldum ben. Afrika’da genelde süt ile tüketiliyormuş fakat biz bildiğimiz usul kaynamış suyun içine bırakıp, bekleterek tüketiyoruz. Tadını çok seven olduğu kadar, beğenmeyen de var. Yoğunluk ve tatlı algınıza bağlı…

Fakat ‘bilmiyorum’ dememeniz için bir kez olsun denemekte fayda var.

Share

Yorumlar

  1. Lezzetkahvesi Says: Ocak 27, 2015 at 8:37 pm

    ben seviyorum Rooibos çayını hem oolong karışımım hem de tea&pot tan aldığım eylül karışımda var. Kesinlikle tavsiye ederim.

  2. bence demlendikten sonra kesinlikle az miktarda süt ile karıştırılıp içilmeli <3 en sevdiğim çay.her yurt dışına gittiğimde stokluyor ve her gidenden istiyorum ama yine de yetmiyor 🙂 Twinings marka olanı daha kolay bulunuyor yurt dışında. sanırım türkiyede'de bazı yerlerde bu markayı bulmak mümkün.

    • Harika! Tabi, aslına bakarsanız çayları dilediğimiz damak zevkine kolayca uydurabiliriz. Ülkemizde sade olanı paketli olarak marketlerde olsa keşke fakat yok:/ Ben de sizin gibi stoklayanlardanım:) Farklı önerileriniz varsa bayıla bayıla dinlemek isterim.

      Sevgiler

  3. […] çay yerine rooibos ya da yeşil çay da kullanabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren, gribin etkilerini […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail Adresine Daha Fazla Çay İster misin?