Kibrit Kutusu Cafe, Kibrit Kutusu Mutluluk!

Kadıköy’ün keşfet keşfetmekle bitmeyen sokakları, beni bu kez şirin mi şirin bir noktaya götürdü!

Kibrit Kutusu cafe; içeri girer girmez kalbinizi hop ettirecek kadar şirin ve keşfedilesi!

Oldukça kolay bir lokasyona sahip Kibrit Kutusu Cafe, Kadıköy’ün meşhur boğa heykelini arkanıza alıp yukarı doğru çıkmaya başladığınızda ilk sağ sokağın içinde. Ali Suavi Sokakta. Sokağa girer girmez Ali Suavi’nin büstünü de göreceksiniz. Düz devam edin, Nazım Hikmet Kültür Merkezini geçince hemen sağ tarafta. Zaten pencerelerinin hemen altında kalan siyah tahta ve üzerinde günün şirin sözü sizi selamlayacak.

çaysözleri

Kapıdan girer girmez oturmayı unutup, sağınıza solunuza bakacağınıza eminim. Çünkü bu cafe aynı zamanda büyük bir kibrit kutusu koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Duvarlarda kibrit kutuları, resimler, anılar, posterler derken ilk şaşkınlığınızı atıp oturabilirsiniz. menü de neler yok ki? Yeter ki isteyiniz…kibritkutusukadıköy

Girişteki minicik mutfaktan çıkan taze lezzetler! Makarnalar, sandviçler, tatlılar ve elbette çay! Demleme çayın fiyatı 2 TL. Tam kararında, az ötedeki ocakta demleniyor, tavşan kanı geliyor. Çay bardakları, tabakları tertemiz. Sadece bu değil ki, çeşit çeşit bitki çayı da mevcut. Ne içmek istersiniz? Soğuk algınlığına birebir 15 çeşit bitki ile hazırlanan içinde zerdeçal’dan havlıcan’a bir sürü faydalı bitki olan Barış Manço çayı mı? Yoksa hibisküs’lu, elmalı aşk çayı mı? ıhlamur,zahter,papatya,yeşil çay… dahası ve hatta çocukluğumuzdaki gibi ”küçüğe bi oralet” bile var.

kibritkutusukafe

Duvarlar da yazarlar, anılar, gazoz şişeleri derken zaman su gibi akacak işte burada! çalan müziklere mi kendinizi verseniz yoksa çaya mı kararsız kalabilirsiniz tabi. Sabah 10:00’da açıyor, akçam 10:00’da kapatıyor kapılarını. İçeride öyle başınızda bekleyen, çayın son yudumu bitmeden alıp götüren çalışanlar yok. Sanki birisinin evine habersiz gitmişsiniz de şaşırıp sevinmiş gibi sohbet eden çalışanlar var. Yunanca okuyan Ezgi tam sohbet etmelik insan. Okuyorlarsa kusura bakmasınlar ben işletme okuyan diğer şirin arkadaşın ismini unutuverdim. Burası evimiz gibi dediler, gerçekten de doğru. Sırf gülen yüzlerini yeniden görmeye bile gidilir!

Asıl bonusu sona sakladım; koridor’da okuma odası yazan kapı tuvalet! İçerisi tam bir bomba!

kadıköycafeTuvaleti okuma odası yapmışlar. Çılgın kitaplar, çılgın notlar pek fena. ”Kuyruk olmuyor mudur ya kapının önünde?” diye düşündüm ama soramadım. Çayın yanına getirdikleri minik lezzetli kurabiyeleri yemekle meşguldum o sıra. ‘Savaşma çay yap’ yazmışlar kurabiye kavanozunun üzerine; Hay Yaşa be Kibrit Kutusu!

Eğer yolunuz Kadıköy’den geçerse istikametinizi söyledim, şuraya açık adresi de bırakıyorum: Bahariye Caddesi, Ali Suavi Sokak, No: 3 Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 449 9229

Sosyal ağlarda da oldukça aktifler!

İşte İnstagram , Facebook sayfaları!

Menü ve fiyatları incelemek için de burada web sitesi var. (Fiyatlar güncel)

Yaşasın Kibrit Kutusuna mutluluk sığdırabilen insanlar 🙂