Karadenizli Matcha ile Tanışın.

Türkiye’mizde her geçen gün, çaya dair çok daha sevindirici gelişmeler oluyor. İşte Karadeniz çayından lezzetli Matcha!

Bazı lezzetleri  çay dünyasının içinde belirli noktalara oturtmuş zihinlerimiz. Mesela ”Matcha çayının sadece Japonya’da üretilebildiğini” düşünmek. Tamam elbette Japonya bu konuda oldukça ileride, çok uzun zamandır Matcha çayını üretiyorlar, tüketiyorlar, kullanıyorlar. Fakat bu bizim de konuya el atmayacağımız, çabalamayacağımız anlamına gelmiyor değil mi? Neticede Matcha belirli bir üretim aşaması sonucunda elde edilen bir çay türü. Emek verirsek neden olmasın? Daha önce de farklı markalar da denediler yapmayı, başarılı olanlar da var elbette içlerinde. Fakat Karadeniz Matcha ‘nın diğerlerinden farkı; bu işi göz bebeği yapması. (Bu arada hemen hap şeklinde bir ‘Matcha çayı nedir?’ bilgisi için şurayı tıklayabilir dileyenler.)

Sürekli farklı tarifler deniyor, yeni lezzetler türetiyorlar. Elbette hepsi Matcha ile. Bir nevi ülkemizdeki bayrak taşıyıcı olmuşlar diyebilirim onlar için. Zaten zaman zaman onlardan gelen bu farklı matcha’lı tarifleri de yayınlayacağım blog sayfamda.

Matcha çayı; ışıkla temas ettirildiğinde çok kısa sürede bozulabilen hassas bir çay. Bu yüzden de ürünün teneke kutusunda gelmesi harika. Daha küçük paketlerde teneke kutu yok, fakat siz şeffaf olmayan bir kutuda muhafaza edebilirsiniz. ek olarak plastik iç ambalajıyla geliyor. Markanın tavsiyesi de, hemen tüketilmeyecekse ambalajının çok açık tutulmaması yönünde. Üretim aşamasının özeti ve kullanım önerisi de kutu üzerinde.

Onların fotoğraflarını direkt koymak istedim.

Matcha, kutunun üzerinde özetlendiği gibi yavaş yavaş ve kolay olmayan ince bir işçilik ile üretiliyor. 8 kilo yaş çaydan yalnızca 1 kilo Matcha üretilebiliyor. Yani özel bir çay. Etkisi de bu işçiliğin hakkını veriyor tabi.

Ülkemizde de dünyada olduğu gibi bu çay türünü çok seven bir sürü kişi var. Onlar kısa süre içerisinde tüketebilirler tabi bu kutuyu. Fakat bu lezzete daha yeni alışıyorsanız. iyi muhafaza etmek de fayda var:) Karadeniz Matcha ‘nın rengi oldukça canlı ve parlak, tadı da belirgindi. Üzerinde Koicha cinsi yeşil çay olduğu yazıyor. Matcha çaylarının bir çok farklı kalitesi var. Koicha; en üst kalitedeki Matcha çaylarından biri olarak kabul ediliyor  ve Japon çay seremonilerinde de bu tip matcha kullanılıyor.

Şimdi şuraya ”ee Karadenizli yaparsa en iyisini yapar” yazayım da Karadenizin mis gibi kokusuna da bir nevi selam vermiş olayım:)

Matcha çayı, bir çeşit yeşil çay cinsinin hassas işlemlerden geçerek, özetlemek gerekirse toz haline getirilerek yapılıyor. Bu toz, sıcak su ile çırpılarak sade ya da dilerseniz süt ile çırpılarak latte şeklinde de tüketilebilir. Antioksidan değeri oldukça yüksek olan bu çayı; özellikle zihin ve bedenini zinde tutmak isteyen bir çok kişi kullanıyor. Matcha dünyada kek ve pastalarda, dondurmalarda, soğuk ve sıcak içecek olarak sıklıkla tüketiliyor.

Eğer daha önce hiç denemediyseniz bu dünya lezzetini butik çay evlerinden birisinde deneyebilirsiniz. Eğer severseniz de yerli üretim Karadeniz Matcha ile yolunuza devam edebilirsiniz. İşlerini önemseyen, işlerine ve çaya değer veren Karadeniz Matcha, Rize’de üretim yapıyor. Ben onları sevdim ve güvendim.

ek olarak; web sitesinden de aldığınız matcha çayları için şimdilik kargo ücreti istemiyorlarmış.

şurada web siteleri,

şurada instagram sayfaları 

şurada facebook sayfaları

son olarak şurada da Youtube sayfaları var. Sosyal ağlarından bahsettiğim yeni tarifleri ve matcha hakkında farklı bilgileri de öğrenebilirsiniz.

Daha ne olsun?

Yaşasın Yerli Üretim, Yaşasın Çaya Değer Katan Çay Aşıkları:)