Jane Austen’la Çay Saati

Jane Austen'la Çay Saati

Yaşasın! içinde bolca çay olan yeni bir kitap daha. Üstelik bu sefer gerçek bir İngiliz asilzadesi ile çıkıyoruz yolculuğumuza. ‘Jane Austen’la Çay Saati’ kitabını okudum, kitaplığıma koydum. İşte kitapla ilgili notlarım;

Martı Yayınlarından çıkan kitap, kapak tasarımı ile çay sevenlere zaten fazlasıyla göz kırpıyor. Hele de Jane Austen kitaplarına düşkünseniz bu derleme tam sizlik olmuş. Aslına bakarsanız ben kitabı okumadan önce bir tür kurgu olduğunu düşündüm. Fakat kitap beni yanılttı.

İçinde bölüm bölüm, Jane Austen eserlerinde yer alan karakterlerden ve onların nasıl çayla ilişkili olduklarından sıkça bahsediliyor. Tabi arkasından da lafı açılan konu biraz detaylandırılıyor. Karakterleri yazan Austen’ın bakış açısını ve neden bu şekilde bir hayal kurduğunu da aynı yöntemlerle sorguluyor yazar. Yer yer dönem şartlarından, yer yer de alıntılardan söz ediyor. Belki de en ilgi çekici olanlar da aslına sadık kalarak taşınan tarifler. Çay yanı kekleri, pastalar, minik atıştırmalıklar. Yüzyıllar öncesinden günümüze gelen bir tarifi yapmak oldukça ilgi çekici bana kalırsa. Denemeye değer.

Çay dünyasına yeni adım atmış biri, kitaptaki kısa notlardan oldukça etkilenebilir. Ticaretlerde kullanılan çay, kilitli kutularda saklanan çay, asil duruşun göstergesi olan çay derken kitap size epey altı çizili not veriyor. Tabi bu kitabı daha çok mini bir derleme diye düşünmek lazım. Eni konu bilgi vermek yerine Jane Austen’ın hayatından kesitler sunarak, çay rutinlerini inceleyerek ilerliyor diyebiliriz. Bana kalırsa kitaplığa eklemeye değer.

Sizin de çayı çok seven bir arkadaşınız varsa şık bir fincanla birlikte hediye edebilirsiniz bu kitabı. Belki yanına bir kutu da çay ve kurabiye? Harika olurdu 🙂

Kitap, dileyenler için online olarak da satışta.

Haberiniz olsun:)

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail Adresine Daha Fazla Çay İster misin?