Hangi Çayı Nasıl Demlemeli?

Farklı çaylarla olan tanışıklığımız arttıkça çok daha fazla detayı öğrenmek gerekiyor. Demleme süreleri, ideal sıcaklıklar derken bazen kafası da karışabiliyor insanın:) Durun! Panik yok, buyurun size tam liste:)

Suyunuzu ekledikten ve çaylarınızı demliğinize koyduktan sonra demleme süresini mutlaka bekleyin. Eğer süreleri unuttuysanız ortalama 3-4 dakika yeterlidir. Sonrasında çayı demliğin içinden alın. Eğer bırakırsanız, çay durdukça koyulaşacak ve acı bir tat olacaktır. İçinden çay haznesini çıkardıktan sonra çayınızı rahatlıkla azar azar fincanınıza alarak içebilir, dilerseniz soğutabilirsiniz.

Çayı demlerken metal yerine porselen, döküm ya da cam demlik kullanmayı tercih edin. Bu demlikler hem ısıyı eşit olarak dağıtıyor hem de daha sağlıklı. Yine çay ile buluşturacağınız kaşıklarınız da tahta ya da bambu olursa çok daha güzel olur.

Demleme suyunun kireçsiz, temiz ve daha önce kaynayıp, soğumamış olmasına dikkat etmelisiniz. Çay kadar suyun da taze olması ve içindeki oksijenden faydalanmak oldukça önemli. (su fokur fokur kaynarsa içindeki oksijen tükenir, fakat 85-90 derece içerisinde su da hâlâ oksijen vardır)

Son olarak çayınızı servis edeceğiniz fincanları önceden kaynar su ile çalkalarsanız daha uzun süre sıcak bir çay içebilirsiniz. Aşağıda çay cinsleri ve ideal demleme süreleri var;

Deminiz yerinde, keyfiniz bol olsun!

demleme süreleri