Rusya’dan İvan Çay

Bana en çok sorulan sorulardan birisi ülkelerin geleneksel çayları. İşte onlardan birisi. Tarihi oldukça eski bir Rus bitki çayı; İvan Çay.

Uzuuun bir aradan sonra herkese merhaba! Kim tahmin edebilirdi ki şöyle bir dönem yaşayacağımızı değil mi? Herkes için zor olduğu gibi, ”ben de bu süreçten nasibimi aldım” desem yanlış olmaz sanırım.. Epey de boş bıraktım blogumu. Umarım her şey hızla iyileşir ve normale döner.Bir dilek de kendim için; umarım kendi derdime düşüp, blogumu böyle boşladığım bir dönem daha olmaz. Evet çok uzattım başlıyorum! İşte; İvan Çay.

Neden ivan çay? benim gibi bu bir kral ya da prens şerefine hazırlanmış sanıyorsanız yanıldınız. Bitkinin adı ivan. Tıbbi bir bitki bu. Yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde ve parlak lila rengi çiçekleri olan güzel bir bitki.

Hazırlanışı şöyle; bitkinin genç yaprakları toplanır (toplandığı dönem de ayrıca önemli) tomurcuklarının tam çiçeklenmediği bir dönem olmalıymış. Bazen sadece yapraklar, bazen de tomurcuklarıyla toplanıyor. Sonrasında yapraklar el ile ovuşturuluyor (su vermesi ve özünü iyice çıkarması için) geleneksel olanı bizdeki çömlekler gibi çömleklere, bazen kavanozlara konularak kapağı kapatılıyor ve bir süre fermente (mayalanma) olması bekleniyor. Sonrasında kurutuluyor.

Kuruyan yaprakları Rusya da kullanımı çok yaygın olan mors (mopc) yani kızılcık ailesinden bir tür minik meyve ile harmanlıyorlar genelde (frenk üzümü de denildiğini duydum)

Kırmızı ve turuncu tonlarında olan bu meyvelerden çok farklı şekilde kullanılıyor içinde. Buna ek olarak farklı kuru meyve ve bitkilerle de harmanlanmışlarını gördüm. Zaman zaman nane ile birlikte kullananlar da oluyor. Tadı ıhlamur gibi oldukça soft. Hafif yapraksı. İçine eklenen her ne ise onunla güzel bir uyum yakalaması olası. Rengi yine ıhlamur gibi açık sarı ve berrak, içimi oldukça kolay.

Bu arada; kaynamış su içine bir tutam (mümkünse cam demlik) atarak 4 dakika bekleyerek içebilirsiniz.

Peki, ne için içiliyor ivan çay? Öncelikle şifası için. 

Sakinleştime, stresi azaltma, bedeni ısıtma ve rahatlatma, ağrı kesici etkisi, kan basıncını ayarlama, bağışıklık kuvvetlendirme gibi başlıca özellikleri var. 20. yy. başına kadar Rusya’nın her yerinde en çok bu çayın içildiği biliniyor. Hatta bazı Rus kaynaklarında ”mucizevi bitki” olarak da geçiyor. Rusya’da bitki karışımlarına talep oldukça fazla. Özellikle Rus banyosu/saunası sonrası bedeni iyileştirici etkiye sahip bitki çayları çok tercih ediliyor. Yolunuz Rusya’ya düşerse ivan çay bulma ve deneme şansınız oldukça yüksek. Yani tarihin tozlu sayfalarından değil, gayet güncel bir bitki çayı bu diyebiliriz.

Benim denediğim marka; havalimanında ve butik mağazalarda en sık gördüğüm marka. Fakat her markete gittiğimde bir çok farklı markanın da çok fazla ivan çay karışımı olduğunu fark ettim. Yakalarsanız, zevkinize göre seçebilirsiniz. Doğrusu bana her akşam deseniz içerim. Yani bu keşif benden geçer not aldı. Tadı insanı yormuyor. Fakat başta dediğim gibi tıbbi bir bitki olduğu için etkileri iyi araştırmalı ve asla doz aşmamalı.

Eğer yolunuz kesişir ve denerseniz bana da haber verin olur mu? Tabi eğer bu çay hakkında daha fazla bilginiz var ise, lütfen onları da benden esirgemeyin.

Sağlıkla kalın…