İsveç’te Çay!

İsveç'te Çay!

Ah! Aklım, Kalbim İsveç’te kaldı…

Sokakları, çayları, binaları derken tekrar tekrar gitmek isteyeceğim, harika bir nokta olarak kalbime gömdüm İsveç’i. Neyse girişi uzatmadan, konudan sapmadan anlatmaya başlıyorum! İşte İsveç’te Çay…

Ben bu insanların sadece kahve sevdiklerini, içtiklerini düşünüyordum, çok yanılmışım. Ülkede gözle görülür bir çay gerçeği var! Bu arada İsveçliler her gün ihtiyaç duydukları kahve-tatlı molasına ”Fika” diyorlar. Buna her isveç’linin ihtiyaç duyduğunu da her fırsatta dile getiriyorlar. Hediyelik eşya olarak bile yüzlerce fika yazılı ürün bulabilirsiniz ülkede. Fakat buna rağmen kahve satılan her butikte illa çay da buldum. Siyah çayları, aromalar, meyveler, bitkiler ile harmanlanmış şekilde tüketiyorlar. Sade olarak siyah çay pek popüler değil. Girdiğim her markette bir sürü dünya çayı seçeneğini bulabildim. Yeşil çay, beyaz çay, rooibos, oolong çayları derken hemen her tür çayı seviyor ve kullanıyorlar. Çay süzgeçleri, çay topları, fincanlar, demlikler… ”Hangisini alsam?” diye şaşıracağınız mağazalara sahip bu ülke. İkea tarzına oldukça benzer fakat daha ufak bir sürü zincir nokta bulduk. Ay fincanı, ay yanına süzgeci derken illa bir tanesine kapılıyor gönlünüz.

Ülkede iş gücü pahallı olduğu için genelde mümkün olduğu noktaya kadar her şey self servis. bazı marketlerde de kocaman çay standları bulabilir, buradan seçerek, koklayarak, kenara bırakılmış minik poşetlerle dilediğiniz kadar alabilirsiniz. Biraz şundan, biraz bundan diyerek tüm standı sırtlanmış kadar çay alan bir kız tanıyorum mesela ben. Çaylarınızı seçtiniz, aldınız. Yanına da Türkçe olarak ‘‘kanelbulle” diye okunan, üzerinde kristal şekerleriyle tarçınlı rulo çöreklerden aldınız mı? Oh! işte artık ”Fika” için hazırsınız:)

Ülkenin en popüler ve günlük hayatın içine girmiş markası ise KOOBS hem paketlerini he kokularını hem de tatlarını çok beğendim. Üretim ve kalite standartları da oldukça güvenilir olan marka bence en alınası hediyelik çaydı. Fiyatı 24 sek civarında yani 2.4 euro yani yaklaşık 12 lira civarında. 125 gramlık poşetler oldukça uzun süre kullanılabilir. Bence fiyatı harika!

Hem tasarım ürünler satan mağazalarda hem özel standlarda farklı çay markaları bulabilirsiniz. Tabi tıpkı ülkemizdeki gibi orada da aldığınız noktayla doğrudan orantılı bir fiyat artışı söz konusu. Tabi seçim sizin, neticede çay özel bir zevk, pahayı da hak eder değil mi? şu aşağıdaki çaylar 100 sek yani 10 euro yani yaklaşık 55 lira:)

Kutuları kadar kokuları ve içerikleri de harika olan şu çaylar da çok tıpkı yukarıdaki gibi daha pahallı çaylar grubundaydı. Tabi pahaları bence oldukça yerinde. İçerikleri oldukça farklı ve güvenilir. İsveç, tasarıma gerçekten çok değer veriyor. Çay kutuları da bu değerlerden bana kalırsa.

Ya peki, Dear Tea Society markasına ne demeli? Şuradan web sitesine ve güzelliklerine bakar mısınız? Hem içeriği hem de kutuları diyip duruyorum ama eğer benim gibi çayları sadece içmek değil, onlarla yaşamak da sizin için de bir zevkse kutuları es geçmek mümkün değil. Ben kendimi kaybederek gezdim, o yüzden bir tane aceleci fotoğraf çekmişim, siz diğer kutulara web sitesinden bakabilirsiniz.

Ülkedeki bir diğer güzellik bizim daha çok poşet çaylarına alışık olduğumuz Lipton çaylarının bu şekilde dökme paketleriyle de bulunabiliyor oluşu. Çay topu ve tek kişilik demlik kullanımı da bu yüzden çok daha yaygın.

 

Ülkenin en önemli ve görülmesi gereken müzelerinin bile müze mağazalarında çay bulabilirsiniz. Tabi ben her noktada bir çaya takılıp kalınca benimle gezen arkadaşlarımı da biraz bunalttım. O yüzden yakalayabildiğim kadarını paylaşıyorum sizlerle. Sadece odağınız çay ve çay evleri olursa çok daha fazla detay yakalayabilirsiniz.

Anlayacağınız bu ülke sadece çay içmek için bile güzel bir tercih olabilir. Sizlere benden bonus olarak İsveç’ten gidilesi üç tane çay evi aşağıda. Bu noktalardan çay satın alabilir, keyifli bir çay saati yaşayabilirsiniz. Web sitelerini inceleyerek gezeceğiniz noktaya yakın olanı seçebilirsiniz.

theteacentre.se/

teagarden.se/

svenskttenn.se/en/tea-room/

Yaşasın Çayı ve her şeyi güzel ülkeler!

Share

Yorumlar

  1. […] olarak İsveç’te denediğim, tattığım, gördüğüm ne varsa çok beğenmiştim. Bu arada İsveç’te Çay keşiflerimi tıklayarak sonra […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail Adresine Daha Fazla Çay İster misin?