Güney Afrika’dan Honey Bush Çayı İle Tanışın

Güney Afrika’dan gelen farklı bir çay tanımak ister misiniz? Rooibos ile aynı coğrafyayı paylaşan, faydası bol;  Honey Bush ile tanışın!

İşte kendisi bu güzel sarı yapraklı bitkiden elde ediliyor.

Honeybush’a olan ilgi;  İngiltere ve Hollanda’nın çay ticaretine dayanıyor. 1652’de Hint çaylarının ticaretini yapan Dutch East India Şirketine kaynak sağlamak için Cape Town şehri kurulmuş ve yerleşim başlamış. Honeybush çayının 1705’te botanik yazılarda yer almasından hemen sonra botanikçiler Cape Town şehrinin zengin bitki örtüsünü kataloglamaya başlamışlar. E tabi sömürgecilerce kısa sürede normal çay olarak da kullanılmaya başlanmış. Sömürgeciler bunu muhtemelen yerel nüfusu gözleyerek öğrendiler.

Honeybush çayının önemli bir kısmı hala yabani olarak toplanıyor. Bu çay bildiğimiz Camellia sinensis bitkisinden tamamen farklı fakat Honeybush çayının üretimi normal çay ve Rooibos çayı ile aynı. Bitki toplanır, kurutulur ve oksitlendirilir (fermente edilir). Fermantasyon sonunda bitkinin rengi yeşilden koyu kahve rengine dönüşmüş oluyor. Tabi bu işlem hafif tatlı bir tat da veriyor. İşlemler günler alıyor, her on iki saatte bir çevrilerek devam ediyor ve son olarak açık alanda serilerek güneşte kurutuluyor.

Honeybush çayı tıpkı rooibos gibi süt ve şekerle tüketilebilir, ama doğal tat ve aromasını anlamak için süt ve şeker kullanılmasa çok daha iyi. Tadını bala benzetenler oldukça fazla, hafif baharlı, çiçeksi bir tadı var. Rengi açık, yoğunluğu da diğer baharatlarla karıştırmaya oldukça müsait. Benim tat algıma göre bu çay, rooibos’tan kat be kat daha karakterli bir tada sahip, derinlerde hafif kekremsi, çiçeksi, odunsu bir tadı var.

Honeybush‘un Kan şekerini azaltıcı etkisi laboratuarda hayvanlar üzerinde ispatlandığı için şeker hastalarında ilaç olarak kullanılmaktaymış. Hatta yabancı bir çay blogunda hamilelerin tüketimini ve faydalarını da uzun uzun okudum ama yine de yazmak için tereddüt ettim. Çünkü ülkemizde bu konuda yapılmış bir çalışma bulamadım. Yine de siz bilgi olarak bilin. Özellikle hamilelik süresince başa gelen öksürük ve benzer sıkıntılarda oldukça etkili olduğunu yazmışlardı.

Hatta şu sitede de 12 inanılmaz özelliğinden bahsediliyor. Okuyunca ”ne mucize bitkiymiş” diyor insan değil mi?

Honeybush aynı zamanda Cyclopia veya Heuningbos olarak da anılıyor. Çay bitkisinden farklı olarak Honeybush bitkisel çayı uzun süre demlendiğinde aynı tatlımsı lezzeti korur ve acılaşmaz. Bu da bir başka ”oh ne güzelmiş” bilgi:)

Bu çayı şimdilik Türkiye’de Chado satıyor diye biliyorum. Belki online olarak olmasa da butik çay evlerine sorulabilir. Bunun yanı sıra amazon gibi sitelerden de satın alabilirsiniz. Güney Afrika’dan sadece Rooibos’u tanımaya başladık. Oysa bu çay da en az onun kadar tanınmayı hak ediyor. Bu yazıyı tamamlayan değerli arkadaşım, sen şimdi herkesten bir fincan ödesin ama değil mi?

Yaşasın Faydalı Çaylar, Yeni Bilgiler!