Hibiskus Çayı ile İçinizi Isıtın!

Bu güzel kırmızı, mis kokulu, mayhoş tatlı bitkinin ne güzellikleri var bi bilseniz:) havalar soğuyor, şimdiden alıp, kavanozunuza koymak gerek!

Havalar soğudukça bir çoğumuz çayları stoklamaya başladık. Öyle ya; sıcak çayın verdiği o huzur başka neyin içinde var? 🙂

Faydası kendinden büyük olan kış yardımcılarımızdan birisi de hibiskus çayı...

“Agua de Jamaica” veya “Jamaika Gülü” adı da verilen “hibiscus sabdariffa” bitkisi Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip adalarına özgü bir bitki.  Hibiskus latince bir kelime.  Bedene şifa veren, vücudu ferahlatan anlamına geliyor.

Jamaika’da genellikle zencefil ile birlikte karıştırılıp, çay veya soğuk içecek olarak tüketiliyor. Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da bilinir. Mayhoş tadı oldukça güzel:) Yoğun su tutma kapasitesinden dolayı çöl seyahatlerinde  bedevi topluluklar tarafından susuzluk giderici olarak tüketilmekte. Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir. ABD’de özellikle Kaliforniya eyaletinde en popüler çaylar arasında yer alan hibiskus çayı, başta Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta. Aktarlar bu bitkiyi ”mekke gülü” olarak da satıyor, bilmenizde fayda var.

Başlıca faydaları ise şöyle;

*Hibiskus hücre rejenerasyonu için çok faydalı bir bitkidir. Ölü hücreleri yenileyicidir.
*Yaşlanmayı geciktirir ve bedendeki ve ciltteki ölü hücreleri yeniler.
*Özellikle koyu kırmızı renkte olan hibiskus bitkisinin çayı çok güçlü antioksidan maddeler içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
*Kandaki şekeri düzenler.
*Yüksek tansiyona bitkisel çözüm tedavisi sunar, tansiyon düşüren bitkiler arasındadır.
*Grip ve öksürükte nefes açıcı olarak kullanılmaktadır.
*Böbrek iltihabına iyi gelmektedir.
*Kireçlenmeyi önleyicidir.
*Hibiskus iyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterol oranını düşürür.
*Soğuk algınlığında veya ateş düşürücü olarak yardımcıdır. Bu durumlarda, hibiskus çayını günde bir-iki defa hazırlayıp içmek faydalıdır.
*Damar sertliği (atherosklerozis) şikâyeti olanlar için mükemmel bir yardımcıdır.
*Yüksek miktarda C vitamini içermektedir.
*Hibiskus’tan yapılan çay hem antiseptik hem de antibakteriyeldir.

”Nasıl demleyeceğiz?” derseniz;  Bir kahve kaşığı ya da bir tutam hibiskus çayını demliğe koyun ve üzerine 300-400 ml kaynar su doldurulduktan sonra 5-10 dakika demlemeye bırakın. Sonra süzerek içebilirsiniz:)

Fiyatı da oldukça uygun bu arada.

Oh mis^^