Nesilden Nesile Süren Çay Aşkı: Harney & Sons

Benim için çayın her türlüsü bir tutku, fakat bazıları çok başka! Bugün size, aşkla baktığım o markalardan birisini anlatmaktan mutluluk duyuyorum. İşte; Harney & Sons 

Prag gezimiz sırasında bir dostumun tavsiyesi ile çay içmek için şehrin popüler bir kitapçısında aldık soluğu. Orada denediğim an, ilk yudumda aşktı benim için. İnanın tam anlamıyla böyle oldu. İlk yudumu alır almaz markanın peşine, düştüm yollara. Evet, bir tam gün şehrin diğer ucuna, markanın mağazasına çıktım yola.

Satış noktasına gidip tek tek tüm ürünlerini inceledim, denedim. Sonrasında markayı deneyenleri okudum, markayı okudum, bulabildikçe farklı serilerini, lezzetlerini denedim.

Böyledir ya aşık olmak. Önce sadece bir koku, bir bakış, bir gülüş çalar kalbinizi. Sonra yavaş yavaş size o gülüşü sevdiren sebepleri, o bakıştaki gizi aramaya koyulursunuz…

Ben en iyisi önce markayı anlatayım size;

Bu beyefendi markanın kurucusu John Harney. Yani gerçekten marka; Harney ve oğulları’na ait. Aile sistemi üzerine kurulmuş ve nesilden nesile büyüyor. John Harney, çaya gönül vermiş, harman yapmak konusunda kendini çok geliştirmiş, vizyoner bir çay aşığıymış. 1983 yılında bodrum katında bir dükkanda, New York’da sektöre başlamış, senelerce durmadan çalışmış. Harmanlar hazırlamış, tanıtmış ve bu küçücük dükkandan, çok sayıda kişiye ulaşabilmiş. Bakmış ki, müşterileri devamlı ve farklı taleplerle gelmeye devam ediyor. Devamlı ve tutkuyla çalışmış.

Ya Sonra?

O minicik dükkanla başlayan markanın,  şimdi sadece depolama alanı; 90.000 metrekare! O dönemde özel olarak hazırlayarak, sattıkları altı çeşit çaydan, bugün üçyüz’ü aşkın çaya, gönülden bir yolculuk anlayacağınız onlarınki! Kurucusundan sonra bayrağı, oğulları Mike ve Paul devralmış. Onlar da aynı aşkla markayı büyütmeye gayret etmişler bu güne kadar. Tabi, onlar da babaları gibi iyi birer çay uzmanı aynı zamanda araştırmacı ve yazarlar. Bayılıyorum bu tutkulu bayrak teslim işine. Dileyenler şuradan markanın aile çatısı altında nasıl sırtlanıldığını okuyabilir.

Oğullar, torunlar derken marka elden ele büyümeye devam ediyor. Hedefleri gerçekten kaliteli, aranılan ve karşılaştırma yapılamayacak kadar iyi çayları üretmek ve böyle anılmak.

Benim o ilk bakışmayı yaşadığım çayları  Paris‘di. Yoğun beğeni ile abartılı bir tanım mı yapıyorum bilmiyorum ama boğazımdaki o kadife gibi akışı, damağımda hissettiğim farklı ama tanıdık, kaliteli ve tutkulu lezzete ilk yudumda aşık oldum. Bu kadar çay denedim şimdiye kadar ve evet ilk defa bir marka ve bir çay için böylesi bir tanım kullanıyorum. O hedefledikleri kaliteli lezzet, beni yakaladı!

Paris, en popüler ve ünlü karışımlarından birisi. Bir şehrin dokusunu, kokusunu, atmosferini; bir lezzetle yansıtmaya çalışmış gibiler. Bu ipek ve piramit şeklindeki keselerin İçinde; siyah çay, oolong çayı, siyah frenk üzümü aroması, vanilya aroması, bargamot yağı ve karamel aroması var. (Aromalar naturel) tadı gerçekten damakta kat ve kat hissediliyor. Gerçi aşık olana, ‘aşkını anlat’ deseler, hiç sakin kalabilir mi?

Benimki de biraz öyle:)

 

Markanın web sitesinde en sevdiğim özellik, böyle ünlü harmanlarının ortaya çıkış süreçlerinden, çayın gövdesi, aroması gibi temel bazı bilgilerine kadar anlatmaları. Sevdiğiniz çaya bu derece hakim olabilmek harika! Mesela Paris’in; Mike Harney’in eşinden ve Paris’ten ilham alarak oluşturulduğunu, şehir ve karısı gibi karmaşık bir çay yapmak istediğini biliyorum. Çayımın gövdesi, aroma yoğunluğu ve notalarını da hem tattım, hem okudum. Tıpkı bir parfüm seçer gibi!

Web sitesini gezerseniz, mutlaka çayların altındaki detayları ve Mike’ın notlarını okuyun.

Klasik koleksiyonları (özel karışımları) tarihi kraliyet lezzetleri koleksiyonu (köklerine bağlılıklarını gösteren, mücevher tonlu kutu renkleriyle, İngiltere’nin kraliyet tarihine saygı duyularak hazırlanmış) ve sınırlı süreyle hazırlanan özel serriler olarak üç ana gruba ayırabiliriz markanın çaylarını. Elbette kafensiz seçenekleri de var.

Çoklu paketler, teneke ipek kesede çaylar ve dökme çaylar olarak da ayrılıyorlar kendi içlerinde. Ek olarak aksesuar satışları da var. Süzgeçler demlikler ve fincanlar…

Marka, son dönem tanıtım ve reklamlarında şunu söylüyor;

Moda bloggerları, müzik yapımcıları, oolong hayranları, matcha tutkunları… Çay; farklılıkları aşma ve insanları bir araya getirme gücüne sahiptir. Harney; herkesi – ruh halleri, kişilikleri, çay tercihleri, hayatları ne olursa olsun kucaklamaktan memnuniyet duyar. Çünkü aslında onlar için her gün bir çay partisi ve hayatın tam olarak nasıl olması gerektiğini  iyi biliyorlar. Partiye Katılın! diyorlar size. Kullandıkları etiket #ThisisTea

Hemen buraya markanın reklamını da ekliyorum;

Çok uzatmak istemiyorum, aslında günlerce yazabilirim ben onları:)

İşte web siteleri, İnstagram adresleri, facebook adresleri.

Eğer siz de benim gibi bir çay aşığıysanız, bu markanın tutkusundan öğrenecek çok şeyimiz var!