Hamilelik Döneminde Çay İçilebilir mi?

En sık karşılaştığım sorulardan birisi de ”hamilelik döneminde çay içilip, içilemeyeceği” Tabi düzenli olarak devam ettiğiniz doktorunuz muhakkak size en doğrusunu söyleyerek yönlendirecektir. Fakat ben de şuraya konu hakkında minik notlar bırakmak isterim:)

Dönem itibari ile oldukça hassas olan anne adayları, bebeklerini mümkün olan en güzel şekilde beslemek ve zararlı tüm etkilerden korumak ister. Bu zararlı etkilerden bir tanesi de şüphesiz kafein. Hem kahve, hem de çayda bulunan kafeinin fazlası bebeğinizi biraz sinirlendirebilir:) hamileliktecay

Bir doktorun yazdığı makalede; Vücuda 200 mg kafein alındığında bebeğe kan gönderen plasentanın içindeki akımın% 25 azaldığını ve kafeinin bebeğe geçerek doğum kilosundan düştüğünü okudum. Oldukça çarpıcı geldi doğrusu. Bunun yanı sıra demir emilimini de azaltıyormuş.

Peki, Yeşil Çay?

Sadece suçlu siyah çay değil, en az onun kadar yeşil çayın içerisinde de az miktarda da olsa kafein var. Bu noktada çay içme rutinlerini seyreltmek gerekiyor anlayacağınız. Belki canınız istediğinde de açık bir çayı tercih etmek daha doğru. gebelikteçay

Peki, Bitki Çayları?

Asıl önemli konu bu. Ne yazık ki çoğu kişi ”siyah çay içemiyorsam, bitki çayı içeyim” diyor. Fakat bu noktada da çok dikkatli olmak lazım. Özellikle ödem attırıcı özelliği olan bitki çayları hamileliğinizin ilk dönemlerinde size zor anlar yaşatabilir. Mutlaka doktorunuza dozunu, demleme şeklini ve hangi bitki çayını içmek istediğinizi sormalısınız. Zaten normal zamanda bile doz aşımı yaşandığında, bazı hastalıklarda ve ilaç kullanımlarında etkileri farklılaştıran bitkiler, özellikle bu dönemde dikkatle yaklaşmanız gerekenlerden.

hamileliktebitkicayı

Tüm bunların yanı sıra kafein içermediğini bildiğimiz kırmızı afrika çayı saf rooibos konusunda ben de düşünceliyim. Çünkü ülkemizde saf halini sadece belli çay evlerinden bulabilirsiniz. Onun haricinde mutlaka farklı bitkilerle harmanlanmış şekilde satılıyor.. Belki bunları doktorunuza sorarak tercihinizi belirleyebilirsiniz.

Aynı zamanda artık ülkemizde bazı noktalarda ve internet üzerinden de ”kafeinsiz siyah çay” satılmaya başlandı. Yine doktorunuza danışarak belki bu çayları tüketmeye devam edebilirsiniz. Tatlarında ise inanın hiç bir fark yok:)

Doğum sonrası ise süt üretimine fayda sağlayacak bitki çayları mevcut. İçlerinde katkı maddesi yok, sadece doğal bitkiler var. Belki doktorunuz bu çayları sizin için önerecektir. Mesela şuradan bir arkadaşıma önerilen ve eczanelerde satılan süzen poşetli çayları inceleyebilir, marka olarak doktorunuza sorabilirsiniz. İçerikleri de yazıyor altlarında.

Belki faydası olur diye sizler için bir de kafein tablosu paylaşıyorum. Belki kendinizi buna göre ayarlayabilirsiniz:)

Elbette canınız istiyorsa, doktorunuz size yaptığı liste içerisinde yer verecektir çaya, çikolataya, kahveye… Önemli olan dozunu aşmamak:)

Kafein oranı
1 fincan filtre kahve 135-200 mg
1 fincan espresso 100 mg
1 fincan cappuccino 100 mg
1 fincan türk kahvesi 57 mg
150 cc hazır kahve 57 mg
150 cc dekafeine kahve 5 mg
175 cc demleme çay 20 – 110 mg
330 cc buzlu çay 70 mg
200 cc hazır çay 30 mg
1 kutu kola 30 – 56 mg
1 kutu diyet kola 38 – 45 mg
1 kutu meşrubat 50 mg civarı
1 kutu meyveli gazoz 0 mg
1 bardak çay 50 mg
1teneke kutu ‘enerji’ verici içecek 80 mg
50 g ağırlığında çikolata 50 mg
100 gr sütlü çikolata 20 mg

Çay içmek çok güzel fakat bebeğiniz de sizin için oldukça önemli,

Ne dersiniz, onun için birazcık ara verebilir misiniz?

Sonrasında ben yine buradayım:)