Gyokuro (Asahi) Çayı ile Tanıştınız mı?

Klasik ve ünlü bir Japon yeşil çayı olan Gyokuro ile henüz tanışmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir…

Koyu yeşil ve parlak rengi, karakteristik tadı le denendiğinde damak hafızanızdan çıkmayacak bir çay Gyokuro. Okunuşu ”Yokuro” şeklinde. İsminin anlamı; Mücevher damlası…

Gerçekten de öyle! Özenle toplanıyor, özenle seçiliyor ve özenle demlenmesi gerekiyor. Hasat döneminden iki ya da üç hafta önce gölgeye alınarak üzeri bambu ile kaplanıyor çay filizlerinin. Henüz dallarından kopmadığı için bu sürede fotosentez yapmaya devam ediyor. Böylece hem antioksidan değeri yükseliyor, hem de bir şifa kaynağına dönüşüyor. Yine bir klasik olan Japon Matcha çayı da çoğu zaman gyokuro yapraklarının öğütülmesi sonucunda hazırlanıyor.

gyokuro

Ülkemizde de butik çay satışı yapan bir çok noktada bulabileceğiniz bu çay, farklı tadı ile unutmayacaklarınızdan birisi olabilir. Aynı zamanda yavaş yavaş büyümeye bırakılması sonucu içinde barındırdığı değerler de tam bir şifa ve enerji kaynağı!

Ben Chado markasında bulunca onu tercih ettim. Tabi siz hem farklı markalarınkini hem de dilerseniz yabancı sitelerden bulup, satın alabilirsiniz.

Bu dünyaya bir kere girerseniz, deneyeceğiniz ne çok çay var bakın:)