Farklı Çaylar Tanımak İsteyenler için geliyor: GENMAICHA

Çay dünyası içine girdikçe büyüyen ve insanı büyüleyen bir dünya. Bu kadar lezzetin ve farklılığın birlikte hayat bulduğu çok az şey vardır sanırım. İşte paylaşmak için sabırsızlandığım bir çay: GENMAICHA

Genmaicha, Japonlar tarafından en çok tüketilen çay çeşitlerinden birisi. Sencha (özel bir çay çeşidi)  yapraklarının kavrulmuş pirinç ile harmanlanması ile elde ediliyor. Pirinçler harmanlanmadan önce kavruluyor. Bu sırada bazı pirinçler patlıyor, bazıları esmer şekilde kalıyor. Mısır patlağı gibi gözüküyor. Yeşil çayın klasik tadından farklı bir tadı olduğu için, ilginç bir çay denemek isteyenler için ideal.

GENMAICHA

 

Bazı insanlar yeşil çay içerken hafif bir yosun tadı alır ve bundan hoşlanmaz. Bu çay içilirken bu tadı almıyorsunuz çünkü kavrulmuş pirinçler yeşil çayın bu tadını bastırıyor. Hafif tütsülü de bir tadı oluyor böylece. Japonlar bu çayı genelde ikindi, öğle saatlerinden sonra içiyorlar. Mideyi rahatlatıcı da bir özelliği var çayın elbette. Parlak yeşil ve duru bir görüntüsü var demlendiğinde. Yine Japonya’da çayı içtikten sonra bu kavrulmuş pirinçler yeniyor.

GENMAICHA

Bu çay için bir efsane de dolaşır kulaktan kulağa; 15. yüzyıl’da bir samuray hizmetlisi, efendisi ve misafiri için çay hazırlarken kıymetli olduğu için efendisinden çalıp gömleğinin kollarına sakladığı pirinç taneleri, o sırada kavurduğu yeşil çaya karışır, o dönemde çay pahallı olduğu için dökemez, bu şekilde sunmak zorunda kalır. Samuray bu saygısızlığa kızarak hizmetlisinin kafasını tek celsede uçurur, sonra çayını içmeye devam etmek ister. Fakat bakar ki çayın tadı oldukça güzel. Vicdan azabı duyarak bu çayın tadını hizmetlisinin ismi ile devam ettirir. Bu elbette pek mantıklı bir dayanağa sahip değil. Efsane işte.

Fakat Japoncada bu çayın adı zaten esmer pirinç demek. Diğer bir efsane ise, hizmetlisinin bunu keşfettiğidir. Ya da o dönem her iki ürün de pahallı olduğu için bu şekilde karıştırıp, daha fazla ürün elde etmek diyenler de var. Her ne olmuşsa olmuş, fakat ortaya mistik ve farklı bir çay çıkmış.

fotoğraf 3 (2)

Japon çayları ve dünya çayları satan butik markalardan bulup, deneyebilirsiniz. Belki bazı Japon restoranlarında da bulabilirsiniz. 70 derece ayarında sıcak suya 1 minicik kaşık ekleyip, 3 dakika demlenmesini bekleyip içebilirsiniz.