Fairtrade Etiketli Çaylar ve Adil Ticaret!

Daha önce yazdığım hiç bir yazı ilginizi çekmemiş olabilir, hiç bir yazımı okumadıysanız bile bunu lütfen okuyun. Çünkü bu yazı ile fark edeceğiniz minicik bir etiket, dünyayı daha adil bir yer yapmak için çabalayanlara yardım edecek!

Çay, kahve, şeker, kakao ve diğer bazı temel gıdalar…

Zengini daha zengin, işçiyi daha fakir yapan bu nimetler. Dev markalar ham maddeleri en ucuz kaynaktan yani direkt üreticiden yok pahasına alır ve onu markalı bir gıda haline dönüştürdükten sonra ederinin oldukça üzerinde bir fiyata satar. Çoğu tüketici keyifle içtiği çay ya da kahvenin arkasında yok olan umutları düşünmez bile. Sağlıksız çalışma şartları, güvencesiz çalışma, uzun saatler çalışma, işçilik bedellerinin standartların çok altında ödenmesi, çocuk işçi çalıştırılması, cinsiyet eşitsizliği derken işçilerin sorunları dünyanın her yerinde ne yazık ki aynı.

Kenya’nın çay ve kahve yetiştirme bölgelerindeki dört çocuktan biri kötü besleniyor ve bodurlaşıyor.

Malavi’nin çay yetiştirme bölgelerindeki 10 çocuktan biri beşinci doğum gününden önce ölüyor.

Gelişmişlik seviyesi düşük olan, fakirlik sınırındaki ülkelerde ise akıl almaz boyutlarda. İşte tam bu noktada devreye Fairtrade giriyor!

Özellikle bahsettiğim ülkelerde, mesela çay için; Malavi, Kenya ve Asya Ülkelerinde tüm bu haksız uygulamalara sınır getiriyor. İşvereni ve işçiyi bu platforma dahil ederek karşılaştırıyor.

Afrika’da, ortalama küçük çiftçilerin tarlaları, bir futbol sahasının yarısından daha azdır. Çay üreticileri, sattıkları yeşil yaprak için düşük ve dalgalı fiyatlar ve büyük şirketlerin hakim olduğu çay tedarik zincirinde güç eksikliği ile karşı karşıya.

Ürünler için belirlediği fiyatlarla hem işçi emeğinin karşılığını ”gerçekten” kazanabiliyor hem de üretimin devamlılığı sağlanıyor. Size çok büyük bir özet yaparak tek bir şey söylemem gerekirse bu etiketi gördüğünüz çay kutularını (ve tabi kahve ve diğerleri de) aldığınızda. O kutu üretilirken kimsenin emeğinin yenmediğini, doğaya zarar verilmediğini, işçilerin mağdur olmadığını, çocuk işçi çalıştırılmadığını, sağlıklı ve güvenilir çalışma şartları ile üretildiğini bileceksiniz. İşçi bir kaza geçirdiğinde ona sahip çıkıldığını, tedavi edildiğini…. Yani Fairtrade standatlarının sağlandığını…

İçiniz rahat olacak. Fairtrade oluşumu gelişmiş ülkelerin çoğunda dalga dalga büyümeye devam ediyor.

Ülke ve insanlar kalkınırken doğa da kazanıyor, insan da. Böyle duyarlı firmalara destek verdikçe daha da güçleneceğini düşünün bu oluşumun. Fairtrade tek tek köyleri, okulları, inanç gruplarını ziyaret ederek ne yaptığını anlatmaya devam ediyor.  Şimdilik çay özelinde fairtrade şekilde üretilmiş 4.500 ürün varmış. Bu arada alınan her Fairtrade ürün için, üreticilere de prim ödeniyor.

Özellikle farklı ülkelerden çay alışverişi yapıyorsanız lütfen bu etiketi gördüğünüz yerde bırakmayın. Yazıyı uzatıp, sizleri boğmak istemiyorum.

Eğer ilginizi çektiyse, aşağıda daha detaylı anlamanız için web sitelerinden bazı bölümleri ekliyorum;

Şu markalar fairtrade şekilde üretilmiş çay satıyor!

Fairtrade hakkında sık sorulan sorular için şuradan

Çiftçiler ve ürünler hakkında bölgeler ve bilgiler için şuradan

(Buradan seçtiğiniz ürünü ve hangi markaların kullandığını da görebilirsiniz)

Mesela Ben & Jerry Dondurmalarında kullanılan kakao Fairtrade!

 

Yaşasın Adil Ticaret ile Üretilenler!