Erdek’te Çay Nerede İçilir?

Ah güzel Erdek…

Seni tanıyıp, sevmemek mümkün mü? Eminim ki, benim gibi çok fazla kişinin burnunda tütüyorsun her sene. Çocukluğunu, anılarını özleyen sana koşuyor! Fakat sıra seni tanımayanlarda şimdi…

Bu güzel tatil beldesine ilk defa gideceklere cayaski.com gururla sunar;

”Nerede çay içelim?”

En az Erdek kadar çay bahçeleri de meşhurdur. Mahir Ünsal Eriş kitaplarında ne de güzel anlatır oraları. Yıllar yılı değişmeyen bir gelenektir çay bahçeleri. Adeta şehrin simgesi olmuştur artık. Bu sene üzülerek yıkıldıklarını gördüm. Belediye çok daha modern ve güzel şekilde yapılacağını söylüyor. İnanıp, beklemekten başka çare yok. Buraya kadar gelmişken mutlaka çay bahçelerinden birisine oturun. (mümkünse ön sıraları kapın) daha öncesinde meydandaki pastahanelerden de meşhur yağlı poğaça (puf böreği gibi çıtır çıtır) ve içi çikolata dolgulu alman pastası almayı unutmayın. (pasta:2 TL, Poğaça 1TL)

erdek

Burada börekler, çörekler her daim tazedir. Mutlaka adaçayı için. Taze taze demlenmiş, ince belli bardakta, yanında limonu ile birlikte gelen ada çayını hem çok seveceksiniz hem de berrak rengine baktıkça içmek isteyeceksiniz.

erdekadaçayı

Sahil şeridinin en sonunda balıkçı barınağından bozma bir çay bahçesi yapıldı. Renkli renkli boyanan tahta sandalyeleri ile pek şirin oldu. Dilerseniz orada da bir demli çay için. Özellikle sabahın ilk saatlerinde açması harika! 07:00 dediniz mi, demleme çayınız burada hazır!

Güneşin doğuşu, mis gibi deniz havası ve sürekli size seslenen yusufcuk kuşları!

Erdek’e eskiden beri gelenler çok iyi bilir. Merkezde ”kime sorsanız gösterir” dediğimiz bir tostçu vardır. Adı ”ÖGS” çocukluğumdan beri hiç boş kaldığını görmedim bu tostçunun. Haşmet ve Rıfkı isimli 2 özel tostu vardır. İçinde ise yok yok. Oldukça doyurucu ve lezzetlidir.

İkindi ya da akşam çayınızı burada içebilirsiniz.

ögstost

Erdek kadar, otogardan her saat başı kalkan servislerle gidilebilen Ocaklar beldesi de görülesidir. Hatta son dönemde çok daha hareketli, kıpır kıpır bir yer olmuş. Burada da koyun en başında büyük bir çay bahçesi var.

ocaklarçay

Denize sıfır olmasnın yanı sıra hem balıkları izliyor hem de güneşin batışını keyifle seyredebiliyorsunuz. Mutlaka gitmeli ve bu manzarada çayınızı yudumlamalısınız. Çay fiyatı genel olarak 1 TL’dir. Fiyatları da oldukça uygundur önerdiğim yerlerin.

Olur da yolunuz oralara düşerse çay bahçelerine benden de selam söyleyin:)