Dr. Tea Co Çaylarını Denedim!

Ankara’yı benim için ekstra güzelleştiren unsurlardan birisi Dr.Tea Co Çayları. İşte onlardan favori üçlüm!

Henüz yazımın başındayken, Dr.Tea Co ile tanışmayanlar için hemen şuraya daha önceki tanıtım yazımın linkini bırakıp, devam ediyorum. Eğer çay sever birisi iseniz, onları da tanımalısınız bana kalırsa.

Ben genel olarak metal kutu içinde satılan çayları, diğerlerine göre daha çok tercih edilesi buluyorum. Hem çayın muhafazası, hem de dayanıklılığını arttırıyor ve uzun süre formu bozulmadan durabiliyor, taşınabiliyor. Çay evlerinden gram ile satın alınan çayları da mutlaka bu şekilde saklamak gerekiyor. İmkan ve yeriniz varsa tabi. Dr.Tea Co çaylarını da dilerseniz kağıt poşetlerle satın alabilirsiniz fakat 50 gr. ve 100 gr.lık çaylar metal kutusu ile satılıyor. Bana kalırsa oldukça da dayanıklılar. Hem de renkleri oldukça şirin. Bol bol olsa da yanyana dizse insan:)

Evet gelelim o çaylara;

Önceliği siyah çay severlere veriyorum. Tercihim; Black Vanilla, Hem siyah çaydan vazgeçemeyen, hem de tatlımsı, akılda kalıcı bir aroma ile karşılaşmak isteyen keyif severlere göre.

Karışımın içindeki siyah çay Çin’den. Vanilya aroması ve vanilya çubuğu parçaları eşlik ediyor siyah çaya. (İçinde aroma olan çaylara karşı bir ön yargım yok. Önemli olan dozunda ve keyif verecek bir uyumla eklenmesi çaya.) Ben bu uyumu yakaladıklarını düşünüyorum. Çünkü siyah çayın tadı baskılanmamış. Tozsuz, iri yapraklı, çay topu ile de rahat kullanılabilir bir çay. Kokusu da cabası:)

İki numara ”Ben yine de bitki çayı alayım”diyenlere geliyor. Orange Grapefruit. Ben genel olarak portakallı çikolata ya da kurabiye de severlerden değilim. O yüzden bu çay ‘tam benlik’ değil. Fakat turunç tatlarını sevenler için kesinlikle denenmesi gerekenlerden. Çayın menşei: Almanya. Üzerinde portakal ve greyfurt aromalı bitki çayı yazsa bile arkasını okuyunca içinde başka meyveler ve fazlasının da olduğunu da görüyoruz. Elma, havuç, böğürtlen, okaliptus, kırmızı pancar, hibiskus, limon otu, doğal kurutulmuş mandalina, portakal parçacıkları ve %4 greyfurt aroması. Bana kalırsa içerik değil de bu çayın ismi sıkıntılı. Belki karışıma özel verilen ayrı bir isim olsa daha doğru olur. Kutunun arkasında tüm içeriği oranları ve latince isimleri yani türleri ile okuyor olmak harika. Fakat kutunun önünde özetlenenden fazlası olunca insan neyle karşılaşacağının tereddütünü yaşıyor. Kokusu harika, içini açtığınızda meyvelerin kendilerini görmek harika, işte bitki çaylarının en sevdiğim kısmı! Gerçekliği!

Bu çayı soğuk olarak da denemek lazım. İçindeki okaliptus ve mandalina onu şahane serinletici bir içecek yapacaktır eminim. Tüm bunların yanında vitamin olarak zengin ve bağışıklık dostu bir karışım olmuş. Tekrar söylüyorum düşüncemi; ismi; onun içeriğini baltalıyor, daraltıyor gibi. Yabancı çaylarda bir karışım olmayagörsün, ne isimler koyuyorlar ne isimler:)

Evet gelelim ”fakat yeşil çay en iyisi” diyenlere; Onlar için oldukça romantik bir seçeneğim var! ”Cranberry Rose”

Sen ne kadar zarif bir çaysın! İçindeki yeşil çay, Çin’den.

(sencha) Bu karışımın; %87’si yeşil çay ve geri kalanı yaban mersini ve tomurcuk gül. %3’de aroma verici var. Görüntüsü, kokusu, tadı; sakinleştiren, yumuşatan türden. Bilmem size de iyi gelir mi? Ben bayılırım öyle molalara. Eğer yeşil çaya karşı bir önyargınız yoksa (ki yapmayın yahu, hala olmasın artık değil mi?) bu çay kesinlikle denenmeli. Görünüşü bile ne kadar güzel. Damağınızı burmayan, yumuşak bir tadı ve oldukça yumuşak bir içimi var.

Gün sonu için muhteşem bir tercih olabilir.

Bahsettiğim üç çayı ve daha fazlasını da şuradan yani web sitelerinden satın alıp, deneyebilir (içerik ve etkilerini de okuyabilirsiniz) ya da Ankara’daysanız mağazalarına gidip, koklayarak satın alabilirsiniz. (oradaysanız, kesinlikle bu şıkkı değerlendirin)

Yaşasın yeni karışımlarla gelişen damak hafızalarımız,

yaşasın çaya kıymet veren Türk markaları!