Doyuran Kahvaltı ve Su Bardağında Türk Çayı

Doyuran Kahvaltı ve Su Bardağında Türk Çayı

Tamam dünya çayları, farklı çay kültürleri oldukça önemli. Bu zaten başlı başına bir dünya, fakat bunların yanı sıra bir de alışık olduğumuz demli Türk çayını keyifle içme hali var. O da en güzel kahvaltıyla mı olur ne dersiniz? 

Allah gönlüme göre vermiş de, eşim de benimle yemek yemek için gezer de gezer. Günün sonunda şişman ama mutlu bir çiftiz biz:) İşte bu iki şişman bu sefer Eskişehir’e gitti ve meşhur ”Doyuran Kahvaltı Salonu”nu bulmaya niyet etti. Google maps bizi yanıltınca biraz fazla dönüp durduk ama sonunda yine ata dede usulü, sora sora bulduk.

Öyle demeyin, vakit mühim, özellikle hafta sonları kapısında kuyruk oluyor, yer bulunamıyormuş. Neyse biz gittiğimizde hafta içi ve sabahtı, yer bulduk.

Öncelikle fiyatların uygunluğu şaşılacak düzeyde. İnsan başta bir şüphe ediyor. Fakat sonra hiç kurcalamayalım, yiyelim deyip başlıyorsunuz. Bence işin sırrı acılı kahvaltılık sos’da. onu yiyince acıkıyor, daha çok sipariş veriyorsunuz. Sakın onu yemeyin! Hele de babaanne salçasını ekmeğe sürüp yiyen bir nesildenseniz, asla…

Tamam öğrenci kenti ama bir de gerçeklik var yani. Neyse, fiyatlar oldukça uygun. Fakat bunun karşılığında hem tadıyla hem de fiyattan dolayı bol bol tercih edebileceğiniz için karnınızı doyuruyor:) Bunca yıldır geziyorum, çay deniyorum. Herhalde genetikle alakalı bir şey bu. su bardağında içtiğim demli çayın o ilk yudumu kadar mest olamıyorum başka çayda, menüde küçücük ve kocaman isimli iki boy çay var. Sordum, Doğadan siyah çay kullanıyorlarmış. Çaykur kullanmamalarına şaşırdım. Genelde Çaykur turist kullanılır ya hani.

Bakın şu yukarıdaki tek kişilik kahvaltı. Bu şekilde 8 TL, bal kaymak da az istedik, o da 3 lira kadar.

Neyse efendim talep çok, çay taze, yanına da siyah zeytin, pastırmalı yumurta diyorum. Onları eşim bir saniyede mahvettiği için çekemedim:) Daha ne diyeyim. ”Bu uygun fiyatı nasıl sağlıyorsunuz?” diye sordum. ‘Her bir ürünü yerinden getirtiyoruz, yıllardır aynı yerlerden alıyoruz.’ dediler. Hatta mutfağa da bakabilirsiniz, sürümün fazlalığı onlara kar getiriyormuş. ”Çok da paragöz değiliz tabi” diye ekleyip güldüler. Dükkan yandaki pasaja taşmıştı, ”hafta sonu tüm sokağı kaplıyoruz” diyorlar. Allah bereket versin.

Taze ekmek de vardı, kaç bardak çay içtik bilemiyorum.

Oh yahu, nefret ediyorum çaya 7 lira verilen mekanlar gördü bu gözler.

Adresi şu; İstiklal Mahallesi, Mustafa Kemal Atatürk Caddesi, Demirciler Sokak, No 7/C, Odunpazarı, Eskişehir

Bu da telefonları; +90 222 230 51 64 belki siz önceden arayarak yol tarifi alırsınız:)

Sabah 06:00 da açıyor, 17:00’de kapatıyorlar.

Yaşasın su bardağındaki demli, sıcak çayın ilk yudumu!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir