Çayın Şampanyasına ”Merhaba” Diyin

Bu yazımda size çok ama çok özel bir çaydan bahsetmek istiyorum. Darjeeling çayı ile henüz tanışmadıysanız. Başlıyorum!

Darjeeling herşeyden önce Hindistan’da önemli bir bölgenin de adıdır. Darjeeling türü çaylar;
Batı Bengal bölgesindeki  Himalayaların eteğinde, 600 ile 2000 metre rakımlarda yetişmektedir. Toprak, yükseklikten dolayı serin olduğu için (tabi tek etmen bu değil) bölgenin aldığı yağışlar ve toprağın devamlı nemli yapısı bu tür çaya esas tadını verir. Darjeeling çayının kendine özgü, hafif ekşimsi ve benzersiz bir tadı vardır. Kimileri bu tadı misket üzümüne benzetmektedir. İlk yudumu alıp yuttuğunuzda dilinizin arka bölgesinde bu farklı tadı algılamanız mümkündür. Yükseklerde çook yükseklerde yetişen bu çay, uzun süre kar altında kalır. Yılın 5 ayı kesinlikle kar ile kucaklaşan bu çay tadını, tüm bu zor şartlrdan sonra alır denilebilir. Demi berrak olan bu çaya boşu boşuna çayların şampanyası da denmez.

Görünüşü, kokusu, demlenmesi, bilinen tüm siyah çaylardan farklıdır. Alışık olduğumuz siyah çayın aksine daha bakır bir dem rengi vardır. Bu açık rengine rağmen, ideal buruk tadı da sağlamaktadır üstelik.

Her yıl çok sınırlı miktarda üretilen bu çay türünü çok sevenler vardır. Hasat zamanını bekleyenlerin sayısı dünyada hiç de az değildir.. Hani farklı bir tat vermesinden bahsetmiştik ya bu çay için; işte o tat, bu çayın hasat mevsimi ile alakalı değişkenlikler gösterir. İlk ve ikinci dönem oluşma zamanları ya da muson ve sonbahar zamanları olmak üzere farklı zamanlardaki tatlarını sevenler var mesela.

Darjeeling çay yaprakları çok kabarık ve hafiftir. Bu nedenle çayın hazırlanması esnasında (hacimce) daha fazla çay kullanılması gereklidir. Bu da onu özellikli ve özel yapan bir başka unsur…

Güçlü bir antioksidan kaynağı oluşu, birçok hastalığa fayda sağlayışı da çok ayrı bir konu elbette. Tüm bunlara ek olarak; darjeeling çayı tüketiminin kan basıncı ve kalp hızına hiçbir etkisi olmadan stresli duygularını engellediğini de ortaya çıkaran çalışmalar var.

Eğer özellikli çayları denemeyi seviyorsanız, denemeden geçmemeniz gereken çayların başında darjeeling geliyor, bilesiniz:)